Strona głównaZdrowieOperacja bariatryczna. I co potem?

Operacja bariatryczna. I co potem?

Zabieg bariatryczny to jedno skuteczne postępowanie w walce z otyłością. Jak w przypadku niektórych innych sposobów utraty na wadze jednak, część poprzedniej wagi pacjent łatwo odzyskuje. Co robić, by nie zaprzepaścić efektów utraty nadmiaru kilogramów?
Operacja bariatryczna. I co potem? [Fot. gpointstudio - Fotolia.com]
Zdrowe nawyki dietetyczne i aktywność fizyczna mają większy wpływ na długoterminowy sukces zabiegów odchudzających niż takie postępowanie, jak. np. liczenie kalorii.

Jak wyjaśniają badacze z Uniwersytetu w Pittsburghu, chirurgia bariatryczna to najskuteczniejszy sposób leczenia ciężkiej otyłości. Może dać efekt w postaci trwałego zmniejszenia masy ciała oraz osłabienia towarzyszących dolegliwości, takich, jak .

Zabiegi tego rodzaju są jednak związane z pewnymi niedogodnościami, przede wszystkim są inwazyjne. Poza tym zaś - podobnie jak inne tego typu terapie - zwykle oznaczają pewien stopień w pewien czas po ich zakończeniu.

W badaniach uwzględniono zbierane przez ponad 6 lat dane niemal 1,3 tys. osób, które przeszły zabieg wytworzenia pomostu omijającego żołądek sposobem Roux-en-Y. Ustalono, że główne czynniki ograniczające siedzący tryb życia, regularne ważenie się, unikanie fast foodu i korygowanie niewłaściwych dietetycznie zachowań, takich jak nieczekanie z jedzeniem do pór posiłków, obżarstwo, etc.

Okazało się, że więcej kilogramów odzyskiwali ludzie młodsi niż starsi. Co więcej, ustalono, że większe odzyskanie masy ciała grozi różnymi chorobami, np. obrzękiem żylnym z owrzodzeniami, a także trudnościami z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak ubieranie się czy mycie. Wreszcie, osoby, które odzyskują znaczną ilość pierwotnych kilogramów, najintensywniej doświadczają objawów .

Jak podkreślają lekarze, nie można traktować operacji bariatrycznej jako krótkotrwałej, radykalnej terapii. Owszem, skutek jest uzyskiwany bardzo szybko, ale na tym postępowanie lecznicze się nie kończy - konieczne jest wprowadzenie trwałych zmian do codziennych nawyków żywieniowych i stylu życia, by zapewnić sobie długookresowy rezultat zabiegu. Nie ma się co dziwić - wyjaśniają eksperci - że objadanie się i unikanie wysiłku fizycznego z czasem doprowadzi do nadwagi i otyłości, nawet jeśli zabieg spowodował utratę wielu kilogramów.

O wynikach badań napisano w magazynie Annals of Surgery.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy