Strona głównaZdrowieOparzenia słoneczne - jak je leczyć

Oparzenia słoneczne - jak je leczyć

Rumień i oparzenia powstają w wyniku świadomego opalania lub po prostu zbyt długiej ekspozycji na światło słoneczne podczas przebywania na zewnątrz. Towarzyszą im ból, pieczenie i zmiany wyglądu skóry, które mogą być bardzo niebezpieczne w dalszej perspektywie, sprzyjają bowiem nowotworom skóry. Oto, jak postępować w przypadku poparzenia.
Oparzenia słoneczne - jak je leczyć [fot. Hans Braxmeier z Pixabay]
Upały „nie odpuszczają". W całym kraju temperatury sięgają nawet ponad 30 stopni i z wyjątkiem przejściowych burz, słońce praży przez cały dzień. Stąd, pomimo stosowania kremów ochronnych, dość łatwo o (wielu ludzi zapomina o tym, że trzeba co parę godzin ponownie wsmarowywać preparaty ochronne). Jak sobie pomóc, jeśli skóra została podrażniona z powodu promieni UV?

Przede wszystkim warto schłodzić rozpalone miejsce zimną wodą. Co istotne, nie wystarczy minuta czy dwie spędzone pod kranem, trzeba oziębiać zaogniony obszar przez 10-15 minut. Nie jest konieczna woda bieżąca, można napuścić jej trochę do wanny, by zmniejszyć temperaturę oparzonego miejsca.

Odczuwanie bólu z powodu oparzenia można zmniejszyć poprzez posypanie pościeli talkiem, to zmniejszy tarcie skóry i powstrzyma pogłębianie dolegliwości bólowych.

Oparzone miejsca są wysuszone, stąd dobrze jest je nawilżać odpowiednimi kosmetykami, które jednocześnie zmniejszą podrażnienie. Stosuj je po wyjściu spod prysznica, gdy dobrze osuszysz skórę. Ostrożnie wybieraj te produkty - wazelina może zatrzymywać ciepło, a benzokaina i lidokaina mogą wywoływać dodatkowe podrażnienia.

Noś luźne ubrania, aby dodatkowo nie podrażniały skóry. Co więcej, chociaż w upalne dni chciałoby się rozebrać się „do rosołu", warto zakrywać ciało jasnymi, luźnymi, delikatnymi ubraniami, ochronią one przed promieniami słonecznymi.

Odpowiednie nawilżanie nie dotyczy jedynie skóry - trzeba zapewnić dobrą ilość wody całemu organizmowi. Tylko dzięki dobrej należytej ilości wody będzie prawidłowo pracował, w tym aktywował procesy odpowiadające za gojenie się .

W przypadku odczuwania bólu z powodu oparzenia, można - najlepiej konsultacji z farmaceutą lub lekarzem - sięgnąć po jakieś dostępne bez recepty .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć