Strona głównaZdrowieOliwa z oliwek - wielostronne wsparcie

Oliwa z oliwek - wielostronne wsparcie

Oliwa z oliwek - sztandarowy produkt diety śródziemnomorskiej - uznawana jest powszechnie za zdrowy, naturalny artykuł spożywczy. Do niedawna jej rozpoznane oddziaływanie chroniące przed schorzeniami związanymi ze stresem oksydacyjnym, jak choroby sercowo-naczyniowe, neurodegeneracyjne czy nowotwory, przypisywano wysokiej zawartości tłuszczów jednonienasyconych.
Oliwa z oliwek - wielostronne wsparcie [© pieropoma - Fotolia.com]

W toku dofinansowanego ze środków unijnych projektu EUROLIVE (Wpływ spożycia oliwy z oliwek na uszkodzenia oksydacyjne populacji europejskiej) badano, czy inne czynniki chemiczne mogą mieć swój wkład w udokumentowane, korzystne dla zdrowia oddziaływanie oliwy z oliwek.

Partnerzy projektu, pracujący pod kierunkiem Instytutu Badań Medycznych Mar w Barcelonie, chcieli przede wszystkim sprawdzić, czy oliwa z oliwek bogata w związki fenolowe - zwłaszcza ta z pierwszego tłoczenia - zapewnia jeszcze jakieś szczególne korzyści zdrowotne poza tymi już ustalonymi ogólnie dla oliwy z oliwek jako takiej.

Naukowcy przeprowadzili sześć prób klinicznych z udziałem 200 zdrowych ochotników, którym podawano przez trzy tygodnie 25 mililitrów oliwy z oliwek trzech podobnych rodzajów. Miały one różną zawartość polifenoli. Dawka była podobna do tej spożywanej zazwyczaj codziennie w krajach śródziemnomorskich.

Wyniki pokazały, że im wyższa zawartość polifenoli w spożywanej oliwie z oliwek, tym wyższy wzrost stężenia frakcji HDL (tak zwanego dobrego cholesterolu).

Pozytywne oddziaływanie z zawartością polifenoli odnotowano także na wskaźnik aterogenności - całkowity / frakcja HDL - oraz na linearny spadek uszkodzeń oksydacyjnych lipidów. Oksydacja lipidów jest uznawana za czynnik wysokiego ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej serca.

Wreszcie dorobek projektu EUROLIVE wskazuje, że spożywanie 25 mililitrów oliwy z oliwek dziennie, zamiast innych tłuszczów, nie przełożyło się na wzrost masy uczestników.

Zdaniem wielu osób uzyskane wyniki kładą kres debacie nad antyoksydacyjnymi właściwościami polifenoli zawartych w spożywanej oliwie z oliwek, potwierdzając wartość dodaną oliwy z pierwszego tłoczenia w opozycji do innych rodzajów oliwy pod względem ochrony przed chorobami sercowo-naczyniowymi i innymi czynnikami ryzyka.

Projekt EUROLIVE otrzymał 1,9 mln EUR ze środków unijnych. Naukowcy zakończyli prace w grudniu 2004 r.

Więcej informacji:

Karta informacji o projekcie:


Instytut Badań Medycznych Mar

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy