Strona głównaZdrowieOliwa z oliwek w profilaktyce chorób cywilizacyjnych

Oliwa z oliwek w profilaktyce chorób cywilizacyjnych

Ktoś, kto nie widział drzewa mającego 2000 lat, nie jest w stanie uwierzyć w jego istnienie. Jak wyobrazić sobie drzewo, w cieniu którego odpoczywał Juliusz Cezar, a Napoleon skradł Marysieńce pierwsze pocałunki? Historia drzew oliwnych sięga ponad 6000 lat. Z owoców drzew oliwnych powstaje najbardziej pożądany przysmak - oliwa z oliwek. To podstawowy element kuchni włoskiej, który już od wieków jest synonimem dobrego smaku i zdrowia. To Homer prawie 3000 lat temu nazwał oliwę „złotym płynem”.
Oliwa z oliwek to dla mieszkańców basenu morza śródziemnomorskiego podstawa egzystencji, bez której żadne danie nie jest potrawą pełnowartościową. Z tych względów z niebywałym szacunkiem i oddaniem obchodzą się z drzewami oliwnymi. Drzewa zakwitają na początku maja, a zbiór rozpoczyna się pod koniec września, kiedy oliwki są jeszcze zielone i trwa, aż do końca lutego, kiedy oliwki osiągają dojrzałość i przybierają ciemnogranatową lub czarną skórkę. Owoce są bardzo delikatne i wymagają szybkiej obróbki zaraz po zbiorach.

Warunki, w jakich dojrzewają owoce, odpowiedni klimat i temperatura przyczyniają się do wyjątkowego smaku oliwy z oliwek. Zawarte w oliwie jednonienasycone kwasy tłuszczowe i kwas oleinowy mają dobroczynne działanie na organizm człowieka. Jest bogata jest w związki mineralne, przede wszystkim fosfor, potas i żelazo, a także witaminy z grupy B, prowitaminę A oraz witaminę C i E. Dzięki temu spowalnia rozwój miażdżycy, obniża ilość złego i podnosi poziom dobrego cholesterolu, zapobiega tworzeniu się wolnych rodników, a nawet redukuje ryzyko zachorowań na astmę. Nie bez przyczyny od wieków oliwa z oliwek uznawana jest za symbol zdrowia i urody.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy