Strona głównaZdrowieOliwa z oliwek obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi

Oliwa z oliwek obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi

Oliwa z oliwek wykazuje lepsze działanie na obniżenie poziomu cukru we krwi i złego cholesterolu w porównaniu z innymi rodzajami tłuszczu.
Oliwa z oliwek obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi [© Sebastian Duda - Fotolia.com] Włoscy badacze odkryli, że w porównaniu z innymi rodzajami tłuszczu, może mieć zdrowszy wpływ na poziom cukru i złego cholesterolu we krwi po posiłku.

- Obniżenie stężenia glukozy i we krwi może być przydatne dla zmniejszenia negatywnych skutków działania glukozy i na układ krążenia - Francesco Violi z Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie.

Przy dwóch różnych okazjach naukowcy podali 25 zdrowym osobom typowy obiad diety śródziemnomorskiej. Przy czym do jednego dodali 10 g (około 2 łyżeczek) oliwy z oliwek, a do drugiego - 10 g oleju kukurydzianego.

Badania wykonane przed i dwie godziny po posiłku wykazały, że poziom cukru we krwi po jedzeniu wzrósł u wszystkich uczestników, ale znacznie mniejsza była jego ilość u ludzi, którym dodano oliwy z oliwek w porównaniu do tych, którzy otrzymali dodatek oleju kukurydzianego.

Już wcześniejsze badania dowiodły, że oliwa może sprzyjać zwiększeniu poziomu , hormonu, który ma udział w wykorzystaniu glukozy do produkcji energii.

Nie wiadomo jednak, dlaczego testy krwi po posiłku z oliwą z oliwek wykazały również niższy poziom lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), tj. „złego"cholesterolu, który gromadzi się w naczyniach krwionośnych i może prowadzić do miażdżycy tętnic, zakrzepicy i . W każdym razie to dobra wiadomość - być może dzięki oliwie można obniżyć ryzyko chorób układu krążenia.

Jak podaje WHI, choroby sercowo-naczyniowe zabiły około 17,5 milionów w 2012 roku, najcześciej skutkowały zawałami lub .

Wyniki badań opublikowano w Nutrition and Diabetes.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy