Strona głównaZdrowieOlejki eteryczne mogą przyspieszyć gojenie się ran

Olejki eteryczne mogą przyspieszyć gojenie się ran

Substancja znajdująca się w olejkach eterycznych wspomaga proces gojenia skóry myszy, gdy stosuje się ją miejscowo na ranę.
Olejki eteryczne mogą przyspieszyć gojenie się ran [fot. mitchf1 from Pixabay]
Kiedy na skórę zastosowano beta-karofilen - związek znajdujący się w , i ylang ylang (jagodlinie wonnym), a także różnych ziołach i przyprawach, np. czarnym pieprzu - nasilił się wzrost komórek i ich migracja, co jest kluczowe dla gojenia się ran. Zaobserwowano też nasiloną ekspresję genów komórek macierzystych mieszków włosowych w leczonej tkance.

- Sposób, w jaki zmieniła się ekspresja genów, sugeruje nie tylko lepsze , ale także osłabione powstawanie blizn i pełniejszy powrót do zdrowia - mówi Sachiko Koyama z Indiana University.

Olejki eteryczne to naturalne, skoncentrowane olejki pozyskiwane z roślin. Ludzie stosowali je już w starożytnym Egipcie. W ciągu ostatnich lat jednak szczególnie zyskały na popularności i są wykorzystywane m. in. do .

Beta-kariofilen aktywuje nie tylko receptory węchowe, ale także receptor kannabinoidowy 2 (CB2), który działa . - Proces gojenia się ran obejmuje kilka etapów, zaczynając od fazy zapalnej, po okres proliferacji komórek i fazę przebudowy. Sądziłam, że gojenie się ran mogłoby przyspieszyć, gdyby stan zapalny został stłumiony i szybciej nastąpiłoby przejście następnego etapu, w czym wspomniany związek może pomóc - wyjaśnia Koyama.

Beta-karofilen może być pomocny w opracowaniu nowych metod leczenia ran skóry u ludzi. Trzeba jednak lepiej zrozumieć mechanizmy, które przyspieszają proces gojenia i znaleźć kombinację związków, które można by stosować razem, by uniknąć reakcji alergicznych.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy