Strona głównaZdrowieOlejek ylang ylang - na stres, bezsenność i nadciśnienie

Olejek ylang ylang - na stres, bezsenność i nadciśnienie

Olejek eteryczny ylang ylang wpływa na zdrowie i urodę na wiele sposobów. Jest pozyskiwany z żółtych kwiatów tropikalnej rośliny o nazwie jagodlin wonny (Cananga odorata, ylang ylang), pochodzącej z południowo-wschodniej Azji. Stosuje się go w perfumach, substancjach smakowych i kosmetykach.
Olejek ylang ylang - na stres, bezsenność i nadciśnienie [fot. Maya A. P from Pixabay]
Ylang-ylang pochodzi z Jawy, Sumatry, Filipin, Polinezji i Indonezji i jest wykorzystywany na różne sposoby - zarówno w perfumach i kosmetykach do pielęgnacji ciała, jak i medycznie.

Roślina jest stosowana przy takich dolegliwościach, jak: zaburzenia trawienne, bóle głowy, stres. Ma też właściwości przeciwdrobnoustrojowe i hipotensyjne (obniżające ciśnienie). Co więcej, odmładza skórę, pomaga się uspokoić i może stanowić afrodyzjak.

Osłabienie niepokoju

Linalol znajdujący się w olejku Ylang-ylang ma właściwości, które osłabiają niepokój i sprzyjają dobremu samopoczucia oraz uspokojeniu. Substancja wykazuje właściwości przeciwdepresyjne, zmniejszając poziom stresu i - skutkuje obniżeniem poziomu kortyzolu, czyli hormonu .

Sposób na łagodzenie astmy

Pasta z kwiatów ylang ylang może złagodzić symptomy . Używana jest jako środek wziewny w leczeniu choroby. Ze względu na swoje właściwości pomaga też przy .

Środek na nadciśnienie

Dzięki stosowaniu ylang ylang można obniżyć skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi oraz tętno. Preparat pomaga też złagodzić problem „kołatania" serca.

„Lek" na infekcje grzybiczne

Zawarte w olejku: linalol, germacrene-D oraz octan geranylu wykazują właściwości przeciwgrzybicze. Badania pokazują, że stosowanie tego preparatu pomaga pozbyć się schorzeń wywoływanych przez Candida Albicans, czyli rodzaj .

Poprawa libido

Ylang ylang działa na zmysły ze względu na swój powszechnie ceniony zapach - stosowany jest m. in. jako składnik perfum. W niektórych częściach Azji roślinę uważa się za skuteczny afrodyzjak.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy