Strona głównaZdrowieOlejek lawendowy skutecznie łagodzi lęk

Olejek lawendowy skutecznie łagodzi lęk

Lawendę dodaje się np. do kul do kąpieli czy zmiękczacza do tkanin. Według ekspertów, powinna też znaleźć zastosowanie w placówkach medycznych, bo kiedy znajdujący się w niej związek linalol wykazuje działanie uspokajające, które można wykorzystać do złagodzenia stresu przedoperacyjnego czy zaburzeń lękowych.
Olejek lawendowy skutecznie łagodzi lęk [fot. v-3-5-N-a from Pixabay]
- W medycynie ludowej od dawna uważa się, że związki zapachowe pochodzące z ekstraktów roślinnych mogą osłabiać niepokój - mówi dr Hideki Kashiwadani z Uniwersytetu Kagoshima w Japonii.

Współczesna medycyna mogłaby szerzej wykorzystać , która mogłaby zastąpić lub wspomóc leki przeciwlękowe, takie jak benzodiazepiny.

Liczne badania potwierdzają silne linalolu, pachnącego nienasyconego alkoholu występującego w ekstraktach z lawendy.

Jak działa ten mechanizm? W testach na myszach ustalono, że zapach linalolu, czyli jego oddziaływanie na neurony węchowe w nosie skutkuje relaksacją.

- Obserwowaliśmy zachowanie myszy wystawionych na działanie linalolu, aby określić jego . Podobnie jak w poprzednich badaniach, stwierdziliśmy, że zapach tego związku daje skutki przeciwlękowe u zwierząt. Warto zauważyć, że woń lawendy nie zaburzała ich ruchu - dodaje dr Kashiwadani. Inaczej zaś jest w przypadku benzodiazepin i zastrzyków z linalolu - ich oddziaływanie na zdolność do poruszania się jest podobna do tego wynikającego z wypicia większych ilości alkoholu.

Uspokajających skutków linalolu nie odnotowano w przypadku gryzoni, których neurony węchowe zostały zniszczone. Oznacza to, że relaksacja u myszy została wywołana przez sygnały węchowe spowodowane zapachem linalolu.

Co więcej, działanie anksjolityczne (przeciwlękowe) u myszy zniknęło, gdy były wstępnie leczone flumazenilem, który blokuje receptory GABAA reagujące na benzodiazepiny. - To pokazuje że linalol nie oddziałuje bezpośrednio na receptory GABAA, jak benzodiazepiny - ale musi je aktywować poprzez neurony węchowe w nosie, aby wywołać działanie relaksujące - wyjaśnia dr Kashiwadani.
Odkrycia te przybliżają nas do klinicznego zastosowania linalolu dla złagodzenia , na przykład w chirurgii, gdzie wstępne leczenie anksjolitykami może złagodzić stres przedoperacyjny, a tym samym pomóc w zastosowanie u pacjentów znieczulenia ogólnego. Waporyzowany linalol może też być bezpieczną alternatywą dla pacjentów, u których problematyczne jest podawanie przeciwlękowych leków doustnych lub w postaci czopków - dodaje dr Kashiwadani.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy