04-08-2016
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Olej mineralny kojarzy nam się z silnikami samochodowymi, ale jest i taki, który pomoże w pracy naszemu układowi pokarmowemu - pomaga skutecznie leczyć zaparcia.
EfektywnośćOlej mineralny na bazie ropy naftowej stosuje się w leczeniu jako środek przeczyszczający. Pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie ścian jelit i działa jak środek przeczyszczający. Powleka jelita i gromadzące się w nich przeznaczone do wydalenia odpadki wodoodporną śliską warstwą, która pomaga w wypróżnieniu.
Wspomniany olej, a także inne produkty przeczyszczające, np. mleko magnezjowe (zawiesina wodorotlenku magnezu w wodzie) od dawna są stosowane w leczeniu zaparć. Niemniej jednak, jeśli problem się utrzymuje, warto rozważyć inne leki, bo długotrwałe stosowanie oleju może prowadzić do niepożądanych efektów.
Skutki uboczneStosowanie oleju mineralnego podczas posiłków może zaburzać wchłanianie minerałów, takich jak , i . Może też przeszkadzać w absorpcji witamin, w szczególności tych rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak witaminy: A, D, E, K. Zastosowanie go zaś na noc na pusty żołądek może prowadzić do niestrawności i mdłości. Warto też pamiętać, aby zażywać olej co najmniej dwie godziny po przyjęciu suplementów.
Co więcej, długotrwałe przyjmowanie oleju może skutkować uczuciem swędzenia w okolicach odbytu oraz zaburzeniami gojenia się ran pooperacyjnych w rejonie odbytu.
Wreszcie, długotrwałe stosowanie oleju mineralnego może zaburzać ruchy jelit i prowadzić do zakłócenia normalnego wypróżniania, a w efekcie do uzależnienia.
Oleju nie poleca się:- dzieciom w wieku ponniżej 6 lat
- osobom starszym, obłożnie chorym
- kobietom w ciąży
- pacjentom z zaburzeniami połykania i przepukliną rozworu przełykowego
- osobom, u których zdiagnozowano zaburzenia połykania
- ludziom zażywającym określone leki, np. leki przeciwzakrzepowe.
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania oleju mineralnego mogą wystąpić: odwodnienie z ciężką biegunką, nudności, wymioty oraz .