Strona głównaZdrowieOdpręż się. Stres i lęk przyniosą ci chorobę

Odpręż się. Stres i lęk przyniosą ci chorobę

Naucz się walczyć ze stresem, bo w dłuższej perspektywie, nawet jeśli nie jest bardzo silny, może skutkować chorobą przewlekłą.
Odpręż się. Stres i lęk przyniosą ci chorobę  [Fot. gpointstudio - Fotolia.com]
Jeśli zmagasz się ze stresem przez dłuższy czas, nie pozostaje to bez wpływu na stan zdrowia - może zwiększać ryzyko chorób przewlekłych takich, jak zapalenie stawów, choroby serca i płuc. Już niewielki , , czy inne objawy kojarzone z , zagrażają zdrowiu.

W trwających niemal dekadę badaniach uczonych z Uniwersytetu w Edynburgu wzięło udział 16,5 tys. osób. Autorzy wzięli pod uwagę poziom doświadczanego stresu, niepokoju, rodrażnienienia i innych objawów depresji, i sprawdzili jak te wszystkie symptomy oddziałują na rozwój chorób przewlekłych. Uczestnicy określali, jak często i w jakim nasileniu doznawali wymienionych objawów.

Okazało się, że osoby doświadczające jednego z wymienionych wyżej objawów, miały o wiele wyższe ryzyko różnych chorób przewlekłych i jakkolwiek było to już wcześniej znane, teraz ustalono, że już niewielki poziom tych symptomów nierzadko skutkuje poważnymi kłopotami zdrowotnymi. Niski poziom stresu psychologicznego oznaczał o 57 proc. wyższe ryzyko , a średni jego poziom oznaczał zwiększenie prawdopdoobieństwa tej choroby aż o 110 proc. Podobnie, już niewielki poziom problemów emocjonalnych przekładał się na 46-procentowe zwiększenie zagrożenia , a umiarkowany ich poziom - o 77 proc. W przypadku silnego stresu lub lęku możliwość rozwoju problemów sercowo-naczyniowych zwiększyła się o 189 proc. Największy skok ryzyka w przypadku stresu i innych podobnych problemów odnotowano dla (POChP) - jej prawdopodobiestwo było o 125 proc. wyższe u osób z umiarkowanym poziomem zaburzeń emocjonalnych i aż o 148 proc. w przypadku ludzi doświadczających wysokiego poziomu stresu psychologicznego.

Okazuje się, wyjaśniają autorzy badań, że już niewielkie poziomy lęku i stresu skutkują wysokim zagrożeniem przewlekłych dolegliwości zdrowotnych. Z dużym prawdopodobieństwem zatem działania, które osłabiają objawy lęku i depresji, mogą pomóc w profilaktyce tych chorób.

O badaniach napisano w Journal of Psychosomatic Research.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy