Strona głównaZdrowieOdpowiednie nawodnienie spowalnia proces starzenia się i rozwoju chorób

Odpowiednie nawodnienie spowalnia proces starzenia się i rozwoju chorób

Osoby, które dbają o odpowiednie nawodnienie, wydają się być zdrowsze, rzadziej rozwijają się u nich choroby przewlekłe, takie jak choroby serca i płuc, a także żyją dłużej niż ci, którzy nie dostarczają sobie należytej ilości płynów.
Odpowiednie nawodnienie spowalnia proces starzenia się i rozwoju chorób [Fot. v.poth - Fotolia.com]
Przez 30 lat od ponad 11 tysięcy ludzi zbierano dane dotyczące zdrowia. Przeanalizowano powiązania między poziomem sodu w surowicy - który rośnie, gdy spada ilość płynów - a różnymi wskaźnikami zdrowia. Jak odkryto, osoby o wyższym poziomie sodu bardziej narażeni na rozwój i cechowali się oznakami bardziej zaawansowanego starzenia biologicznego niż ludzie z ilością sodu w średnim zakresie. Ci pierwsi mieli też wyższe ryzyko śmierci w młodszym wieku.

- Wyniki wskazują, że dobre nawodnienie może spowolnić starzenie i przedłużyć wolne od chorób życie - mówi dr Natalia Dmitrieva z amerykańskiego National Heart, Lung and Blood Instytut (NHLBI), części NIH.

Uczestnicy byli kilkakrotnie badani, najpierw po pięćdziesiątce byli po pięćdziesiątce, a także w okresie 70 - 90 lat. Sprawdzono, w jaki sposób poziomy sodu w surowicy koreluje z biologicznym starzeniem - oceniono to za pomocą 15 markerów zdrowia, które obejmowały takie czynniki, jak skurczowe ciśnienie krwi oraz ilość i cukru we krwi. Dzięki temu można było ocenić, jak funkcjonuje układ sercowo-naczyniowy, oddechowy, metaboliczny, nerkowy i . Uwzględniono też: wiek, rasę, płeć, palenie papierosów.

Osoby z wyższymi poziomami sodu w surowicy (choć jeszcze w normalnym zakresie, w przedziale 135-146 miliekwiwalentów na litr (mEq/l)) - częściej wykazywały oznaki szybszego starzenia biologicznego. Przykładowo, stężenie sodu powyżej 142 mEq/l oznaczało o 10-15 proc. wyższe prawdopodobieństwo bycia w biologicznie starszym wieku niż wskazywałby na to wiek metrykalny. Przy poziomie powyżej 144 mEq/l wzrost tego prawdopodobieństwa o 50 proc. Co więcej, poziom 144,5-146 mEq/l miał związek ze zwiększonym o 21 proc. ryzykiem przedwczesnej śmierci w porównaniu z zakresami 137-142 mEq/l.

Podobnie podwyższone ilości sodu przekładały się na zwiększone ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, takich jak niewydolność serca, udar, migotanie przedsionków i choroba tętnic obwodowych, a także przewlekła choroba płuc, cukrzyca i demencja. Równocześnie najmniejsze wskaźniki sodu miały związek z najniższym ryzykiem rozwoju choroby przewlekłej.

- Osoby, u których stężenie sodu w surowicy wynosi powyżej 142 mEq/l, mogłyby zyskać na ocenie przyjmowania płynów - mówi dr Dmitrieva. Większość ludzi może bezpiecznie podwyższyć dawkę płynów za pomocą wody, soków lub warzyw i owoców o wysokiej zawartości wody.

Inne badania pokazały, że połowa ludzi na całym świecie nie spełnia zaleceń dotyczących całkowitego dziennego spożycia wody, które zwykle zaczyna się od 6 szklanek (1,5 litra).

- Na poziomie globalnym może to mieć istotny wpływ. Zmniejszona zawartość wody w organizmie jest najczęstszym czynnikiem zwiększającym stężenie sodu w surowicy, stąd wydaje się, że utrzymywanie dobrego nawodnienia może spowolnić proces starzenia i zapobiegać lub opóźniać choroby przewlekłe - wyjaśnia dr Dmitrieva.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy