Strona głównaZdrowieOdmładzasz się ćwicząc. Dzięki aktywności twój mózg jest o dekadę młodszy

Odmładzasz się ćwicząc. Dzięki aktywności twój mózg jest o dekadę młodszy

Nie przesiaduj na kanapie. Aktywność fizyczna da ci wiele korzyści - osłabi ryzyko wielu chorób, poprawi kondycję i figurę, da satysfakcję, a także odmłodzi mózg, nawet o 10 lat.
Odmładzasz się ćwicząc. Dzięki aktywności twój mózg jest o dekadę młodszy [© V&P Photo Studio - Fotolia.com] Seniorzy, którzy regularnie ćwiczą, mogą sprawić, że ich mózg będzie funkcjonował tak jak u osoby o dziesięć lat młodszej.

Uczeni z Uniwersytetu w Miami odkryli, że osoby starsze, które podejmują umiarkowaną lub intensywną , cechują się funkcjonowaniem mózgu charakterystycznym dla osób o dziesięć lat młodszych.

Badacze przez pięć lat monitorowali zdolności poznawcze ludzi, którzy trenowali regularnie i tych, którzy unikali jakiegokolwiek wysiłku. Wzięli także pod uwagę inne czynniki mogące wpływać na możliwości kognitywne, np. poziom wykształcenia, palenie papierosów, problemy zdrowotne (np. czy ). Także po uwzględnieniu tych uwzględnieniu tych aspektów ćwiczenia pozostawały niezależnym sposobem na odmłodzenie mózgu.

Autorzy badań wskazują, że ich ustalenia nie muszą mieć związku przyczynowo-skutkowego. Dodają jednak, że już wcześniejsze testy wykazały, że aktywność fizyczna poprawia dopływ krwi do mózgu i może zwiększyć połączenia między komórkami mózgu. Poza tym ćwiczenia mogą pomóc w osłabieniu czynników ryzyka sercowo-naczyniowego takich, jak: wysokie ciśnienie krwi, nadmierny poziom i cukrzyca. To ma szczególne znaczenie wobec faktu, że niektóre czynniki ryzyka chorób serca i mogą również zwiększyć ryzyko demencji.

W badaniach wzięło udział niemal 900 osób, które przeszły testy pamięci, uwagi i zdolności umysłowych. Średni wiek uczestników wyniósł 71 lat. Poza tym zostali oni poddani badaniom rezonansem magnetycznym, które pozwalają dostrzec zmiany związane z zaburzeniami poznawczymi. Odkryto, że ci, którzy regularnie uprawiali , aerobik, czy gimnastykę, lepiej wypadali we wszystkich wspomnianych powyżej testach (na poziomie charakterystycznym dla osób o dekadę młodszych niż ci, którzy nie ćwiczą). Podobnie też skany MRI nie wykazały modyfikacji mających związek z problemami poznawczymi.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Neurology.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy