Strona głównaZdrowieOdkryto związek, który pomaga się uczyć w starszym wieku

Odkryto związek, który pomaga się uczyć w starszym wieku

Uczeni z University of Texas w Southwestern odkryli związek, który wspomaga tworzenie się w mózgu starszych gryzoni nowych neuronów. Wyniki testów są bardzo obiecujące dla badań nad chorobą Alzheimera oraz związanym z wiekiem osłabieniem funkcji poznawczych.
Naukowcy zidentyfikowali związek chemiczny, który umożliwia wzrost nowych neuronów w mózgu starszych szczurów i myszy. Substancja o nazwie P7C3 działa w części mózgu, która odpowiada za uczenie się i pamięć.

Odkrycie może wskazać drogę do nowego typu leków neuroprotekcyjnych dla osób z chorobą Alzheimera lub cierpiących z powodu innych chorób neurodegeneracyjnych, wynika z opisu badań zawartego w czasopiśmie „Cell".

Badacze przetestowali na gryzoniach ponad 100 związków. Początkowo wytypowali osiem związków, które mogły mieć pozytywny wpływ na formowanie się neuronów, biorąc pod uwagę szczególnie obszar mózgu zwany zakręt zębaty (część hipokampa). Zauważono, że P7C3 jest tu najefektywniejszy.

Aby sprawdzić, jak działa wspomniany związek, naukowcy wykorzystali do badań myszy z mutacją, która czyniła zwierzęta niemal całkowicie niezdolne do wytwarzania nowych neuronów w regionie zakrętu zębatego.

Dzięki P7C3 nie tylko powstawały nowe neurony, ale badania elektrofizjologiczne wykazały, że przetwarzanie danych w zakręcie zębatym zostało przywrócone.

Ponadto, długotrwałe leczenie starszych szczurów związkiem P7C3 przyczyniło się do formowania się nowych neuronów. To z kolei miało wpływ na poprawę zdolności poznawczych zwierząt. Gryzonie, którym przez osiem tygodni podawano P7C3 lepiej radziły sobie w testach wymagających dobrej pamięci przestrzennej i poszukiwania rozwiązań dla nowych zadań.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy