Strona głównaZdrowieOdciski: jak je bezpiecznie usuwać?

Odciski: jak je bezpiecznie usuwać?

Odciski nie są tylko problemem estetycznym - niejednokrotnie wywołują ból, a nieleczone powodują stany zapalne. Warto zatem wiedzieć, jak z nimi postępować oraz jak zapobiegać ich powstawaniu. Podajemy sposoby, dzięki którym unikniemy tej przykrej dolegliwości oraz radzimy co robić, kiedy już się jej nabawimy.
Odciski: jak je bezpiecznie usuwać? [© Cherries - Fotolia.com] Odcisk to mechanizm obronny skóry na ciągły ucisk, tarcie czy podrażnianie. Skóra obumiera i narasta tworząc zgrubienie. Odciski nie są unerwione, jednak nieleczone mogą ugniatać okoliczne tkanki i w ten sposób powodować ból. Chcąc się ich pozbyć najlepiej udać się do podologa. Nie wycinajmy ich samodzielnie w domu! Nieodpowiednio usunięte odrastają grubsze.

Lepiej zapobiegać

Najważniejsza w przypadku jest profilaktyka, czyli dobrze dopasowane buty oraz właściwa pielęgnacja stóp. Częste peelingi i odpowiednie nawilżanie skóry zapobiegnie gromadzeniu się martwego naskórka. Raz w tygodniu stopy powinniśmy wymoczyć w soli, która zawiera mocznik i ekstrakty z alg. Dzięki temu sucha skóra będzie nawilżona, a zrogowacenia zmiękczone. Warto także po kąpieli, kiedy skóra jest już zmiękczona i odświeżona, użyć peelingu. Kosmetyki złuszczające, zawierające dodatkowe składniki takie jak sproszkowana masa perłowa czy drobinki wosku, nie tylko usuną martwy naskórek, ale również uczynią skórę gładką i sprężystą. Natomiast bisabolol czy pantenol złagodzą podrażnienia i będą działać przeciwzapalnie. Do codziennej pielęgnacji zalecane są kremy do zrogowaciałej skóry. Dzięki zawartości mocznika i gliceryny regenerują ją, zapewniając ochronę i elastyczność. Dodatkowo działają antybakteryjnie, chroniąc stopy przed grzybicą. Po miesiącu użytkowania zrogowacenia znikną.

Kiedy trzeba już leczyć

Jeśli zostały zaniedbane i pojawiły się na nich zrogowacenia, modzele czy nagniotki, najlepiej wybrać się do . W profesjonalnym gabinecie odciski zostaną zmiękczone i usunięte przy pomocy frezarki (nigdy wycinane). Przed wizytą można także zadbać o stopy w domowym zaciszu. Pomocny w tym będzie odpowiedni fluid zmiękczający odciski. Najlepiej wybrać taki, który w swoim składzie będzie zawierać naturalne olejki np. z tymianku, goździków czy rumianku. Regularne stosowanie fluidu w domu zmiękczy stwardniały naskórek i ułatwi usunięcie odcisków.

Jeżeli wiemy, że mamy tendencję do powstawania modzeli czy nagniotków, warto zaopatrzyć się w odpowiednią ortezę z żelu polimerowego. Doskonale sprawdza się on w takich przypadkach, gdyż jest bardzo delikatny i przyjazny dla skóry (nie powinien wywoływać reakcji alergicznych) oraz nie podrażnia jej. Po ściągnięciu ze stopy ortezę można umyć mydłem pod letnią wodą, wytrzeć, lekko natalkować i użyć ponownie. Żel zapewnia także skuteczną ochronę i przyleganie do ciała, dzięki czemu orteza nie przemieszcza się w bucie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy