Strona głównaZdrowieOczy: wehikuł czasu

Oczy: wehikuł czasu

Nasze oczy starzeją się wraz z nami. A ich sprawność maleje wraz z upływem lat. Na problemy ze wzrokiem cierpi już ponad połowa dorosłych Polaków. Winny jest przede wszystkim niezdrowy tryb życia i złe codzienne nawyki. Słabe oświetlenie i wielogodzinne seanse przed telewizorem sprawiają, że wzrok coraz częściej płata nam figle. Dlatego, jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany w ostrości widzenia, nie odwlekajmy decyzji o wizycie u specjalisty. Skutki nawet najmniejszych zaniedbań mogą być niestety bardzo groźne.
Oczy: wehikuł czasu [fot. pressmaster - Fotolia.com] Jedną z najpopularniejszych dolegliwości wzroku XXI wieku jest . Cierpią na niego głównie osoby wykonujące pracę biurową i osoby starsze. Słabo nawilżona gałka oczna nie produkuje wystarczającej ilości łez, przez co jest zaczerwieniona, a nawet opuchnięta. Dodatkowo wysusza ją klimatyzacja i długa praca przed komputerem. Pozbawione naturalnej bariery ochronnej oczy, podatne są na rozwój infekcji i stanów zapalnych, które mogą zakończyć się nawet trwałym uszkodzeniem wzroku. Objawy „suchego” oka mogą być również oznaką zmian hormonalnych – np. cukrzycy lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Jeśli zauważymy, że stan naszego wzroku nie poprawił się po zastosowaniu odpowiednich kropli nawilżających, zwróćmy się do okulisty.

Kiedy obraz staje się rozmazany

Trzeba pamiętać, że nasz organizm został zaprogramowany na określoną długość życia. W tym czasie organy starzeją się i zaczynają szwankować. To zjawisko dotyczy także oczu.

U wielu osób występują tzw. wady refrakcyjne – krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. W każdym z tych przypadków konieczna jest regularna kontrola lekarska i korekcja za pomocą odpowiednio dobranych szkieł kontaktowych lub okularów. Dodatkowo u osób po 50 roku życia obserwuje się degenerację siatkówki bezpośrednio związaną z wiekiem. Rozwój choroby określonej skrótem AMD (Age-Related Macular Degeneration) wiąże się ze zmianami w plamce żółtej, w której skupione są fotoreceptory odpowiedzialne za wyraźne widzenie tego, co mamy wprost przed sobą. Z upływem czasu pogarsza się stan plamki żółtej, a widziany obraz staje się rozmazany. Na zwyrodnienia co roku zapada duża liczba Polaków.

Zaćma

Do jednych z najczęściej występujących chorób oczu u osób starszych, należy nazywana również kataraktą. To podstępna choroba, dająca początkowo objawy „polepszania” widzenia na bliską odległość. Pacjent zauważając u siebie poprawę w ostrości widzenia, sięga nawet po stare, słabsze okulary, co osłabia jego czujność na jakiś czas. Choroba prowadzi najpierw do krótkowzroczności, a z czasem do przymglenia i rozmycia widzianego obrazu.

Przyczyn tego schorzenia może być wiele. Pierwszą z pewnością jest wiek. Ważne jest, aby nie lekceważyć nawet najmniejszych zmian w ostrości widzenia. Jedynie lekarz okulista może ocenić, czy męczące nas objawy wymagają interwencji chirurgicznej, czy być może wystarczy zastosować jedynie odpowiednie leki.

Zadbaj o oczy

Większość z nas to tzw. wzrokowcy, czyli osoby z dominującym zmysłem wzroku w poznawaniu świata. Szybkie tempo życia wymaga od nas, by widzieć i rozumieć jeszcze więcej, a nasz wzrok stara się sprostać temu wyzwaniu. Narażone na ostre światło, zanieczyszczenia i długą pracę oczy, z czasem zaczynają o sobie przypominać. Dodatkowo po 50 roku życia wzrasta ryzyko zachorowań na liczne choroby oczu związane z wiekiem. Dlatego niezmiernie ważna jest stała profilaktyka wzroku już od najmłodszych lat i częstsze kontrole okulistyczne u osób starszych. Zacznijmy chronić nasze oczy stosując odpowiednią dietę i ćwiczenia. Wybierajmy posiłki bogate w witaminy A, C i E, które znajdziemy w owocach i warzywach. Zadbajmy o wzrok póki jest na to jeszcze czas.

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:43:24, 20-12-2010 przekora

    Dla kondycji naszych oczu, wskazane jest również gimnastykowanie oczu, czyli wielokrotne, szybkie przemieszczanie wzroku w różnych kierunkach.
  • 11:12:48, 07-01-2011 Opcja

    też polecam gimnastykę oczu, o oczy trzeba koniecznie dbać

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy