Strona głównaZdrowieOcet jabłkowy pomocny na zgagę

Ocet jabłkowy pomocny na zgagę

Zgaga to uczucie pieczenia w klatce piersiowej oraz górnych częściach układu pokarmowego. Powstaje dlatego, że treść jelitowa lub żołądkowa cofa się z powrotem w kierunku przełyku. Okazuje się, że dolegliwość można osłabić dzięki octowi jabłkowemu.
Ocet jabłkowy pomocny na zgagę [Fot. alicja neumiler - Fotolia.com]
Z badań przeprowadzonych na Arizona State University wynika, że picie może zmniejszyć problem .

Zgaga jest skutkiem tego, że kwas żołądkowy przemieszcza się do przełyku i podrażnia go, wywołując palące uczucie w klatce piersiowej. Ocet jabłkowy z kolei to umiarkowany kwas, który może obniżyć pH żołądka. Wówczas żołądek nie musi samodzielnie produkować własnego kwasu i dostarczając sobie ocet, można powstrzymać działanie kwasu żołądkowego.

Zanim jednak będzie się powszechnie polecało ocet jabłkowy, trzeba podkreślić, że nie w każdym przypadku jest skuteczny - u niektórych ludzi jego stosowanie może intensyfikować objawy zgagi. Jeśli jest bardzo silny, ocet dodatkowo może podrażniać przełyk. Ocet jabłkowy może być więc skuteczny w łagodnych przypadkach zgagi. Jeśli jest ona bardzo ostra, warto sięgnąć po leki osłabiające jej objawy - w aptekach dostępnych jest bez recepty wiele takich środków.

Jeśli chodzi o stosowanie octu jabłkowego, zaleca się wypróbowanie zażywania go na pusty żołądek, co najefektywniej zmniejszy pH żołądka - wystarczy rocieńczyć łyżkę octu w połowie szklanki wody, by uzyskać taki skutek.

Praca na temat wpływu octu jabłkowego na refluks:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć