Strona głównaZdrowieObjawy zaburzeń psychicznych - wartościowa wczesna diagnoza

Objawy zaburzeń psychicznych - wartościowa wczesna diagnoza

Wyniki badania przeprowadzonego przez TNS OBOP wskazują, że większość Polaków wysłałaby bliską osobę do psychiatry dopiero wtedy, gdyby stwarzała ona zagrożenie dla siebie lub otoczenia.
Osoba z zaburzeniami psychicznym rzadko zgłasza się po pomoc do psychiatry sama. Najczęściej to bliscy i przyjaciele nakłaniają chorego do kontaktu z lekarzem. To ważne, żeby wiedzieli, jakie objawy powinny wzbudzić ich niepokój.

Tymczasem z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP w ramach Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw Wobec Psychiatrii „Odnaleźć Siebie" wynika, że Polacy wysłaliby do psychiatry bliską osobę jedynie wtedy, gdyby stwarzała ona poważne zagrożenie dla siebie lub innych.

72% pytanych uważa, że wycofanie się bliskiej osoby z kontaktów z innymi ludźmi nie jest wystarczającym powodem do rozmowy z lekarzem psychiatrą. Zaledwie 4 na 10 osób poradziłoby kontakt ze specjalistą osobie, która ma halucynacje. Podobnie zdecydowana większość respondentów nie skontaktowałaby się z lekarzem, gdyby ktoś z ich otoczenia zaczął się dziwacznie ubierać, zachowywać ryzykownie lub niestosownie do sytuacji. Aż 3/4 respondentów uznało jednak, że wizyta u psychiatry jest konieczna, gdy dochodzi do prób samobójczych.

Jak wynika z badań mniej drastyczne objawy zaburzeń psychicznych u większości Polaków nie wzbudziłyby niepokoju. W tych przypadkach leczenie jest jednak bardzo często konieczne.
Warto wiedzieć o tym, że zaburzenia psychiczne często zaczynają się od bardzo łagodnych objawów. Mogą to być np. zmiany w zachowaniu, wycofanie się z życia rodzinnego i społecznego, zanik inicjatywy, brak zainteresowania dla spraw, które dotychczas były ważne.

Należy zwrócić uwagę na podobne zachowania i w razie potrzeby skontaktować się ze specjalistą. Dzięki temu zaburzenia psychiczne u bliskiej nam osoby mają szansę zostać odpowiednio wcześnie rozpoznane i poddane leczeniu.

Podobnie, jak w przypadku innych chorób, także w sytuacji wystąpienia zaburzeń psychicznych, czas, w którym podejmuje się leczenie, ma decydujące znaczenie dla powodzenia terapii. Leczenie chorób psychicznych w zaawansowanym stadium może być długotrwałe, wymaga zastosowania zarówno leków jak i złożonych technik psychoterapeutycznych.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy