Strona głównaZdrowieObjawy menopauzy osłabiają pamięć

Objawy menopauzy osłabiają pamięć

Jeśli zmagasz się ze znalezieniem właściwego słowa, aby jasno wyrazić swoje myśli czy doświadczasz kłopotów z prawidłowym zapamiętaniem historii, możesz winić za to menopauzę. Jak się okazuje, fizjologiczne uderzenia gorąca są związane z osłabieniem pamięci werbalnej i zmianami funkcji mózgu podczas zapisywania i odzyskiwania danych, zwłaszcza w hipokampie i korze przedczołowej.
Objawy menopauzy osłabiają pamięć [fot. Walter Bock from Pixabay]
Już wcześniej odkryto, że kobiety zmagają się z trudnościami w zapamiętywania materiału werbalnego, takiego jak słowa i historie, kiedy doświadczają objawów . Teraz wykorzystano funkcjonalne obrazowanie rezonansem magnetycznym (MRI), aby określić wpływ fizjologicznych uderzeń gorąca na funkcję hipokampa i kory przedczołowej podczas kodowania i rozpoznawania zadania pamięciowego.

Jak widać uderzenia gorąca oddziałują ma określone obszary mózgu związane z pamięcią. - Wyniki tego wstępnego badania potwierdzają związek między obiektywnie monitorowanymi uderzeniami gorąca i niekorzystnymi zmianami funkcjonalnymi w mózgu, które wpływają na zdolności do zapamiętywania. Potrzebne są dalsze testy, aby ustalić, czy zmniejszenie wspomnianych symptomów menopauzalnych zapobiegnie - mówi dr Stephanie Faubion z North American Menopause Society.

Menopauza zaczyna się u kobiet w wieku 45-50 lat. Do najpowszechniejszych jej objawów należą: uderzenia gorąca, suchość genitaliów, i zmiany nastroju. Jeśli chodzi o , by je osłabić, zaleca się zwykle unikanie palenia papierosów, kofeiny i alkoholu. Pomocne może być spanie w chłodnym pokoju i korzystanie z wentylatora. Użyteczne mogą być tu też leki: hormonalna terapia menopauzalna (MHT), klonidyna, gabapentyna lub selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy