Strona głównaZdrowieObfite śniadanie i niewielka kolacja poprawią kontrolę poziomu cukru

Obfite śniadanie i niewielka kolacja poprawią kontrolę poziomu cukru

Osoby z cukrzycą typu 2 osoby, które jedzą wysokoenergetyczne śniadanie i niskokaloryczną kolację, cechują się lepszą kontrolą poziomu cukru we krwi niż ludzie serwujący sobie niewielkie śniadanie i obfitą kolację.
Obfite śniadanie i niewielka kolacja poprawią kontrolę poziomu cukru [fot. collage Senior.pl / Canva]
Dostosowanie diety może pomóc zoptymalizować kontrolę metaboliczną i zapobiec powikłaniom cukrzycy typu 2, radzą uczeni z Uniwersytetu w Tel Awiwie w Izraelu.

Sprawdzono, jak pora i kaloryczność posiłków wpływa na cukrzycę typu 2 u osób w wieku 30-70 lat leczonych metforminą lub stosujących określone zalecenia dietetyczne. Przez tydzień część uczestników stosowała dietę polegającą na tym, że śniadanie miało 2946 kilodżuli (kj), obiad 2523 kj, a kolacja 858 kj. Inni mieli jadłospis o takiej samej kaloryczności, jednak inaczej ułożony: śniadanie 858 kj, obiad 2523 kj i kolacja 2946 kj. Większy z dwóch posiłków zawierał: mleko, tuńczyka, baton muesli, jajecznicę, jogurt i płatki zbożowe, tymczasem mniejszy posiłek: pierś z indyka, mozzarellę, sałatkę i .

Od każdego pobrano krew tuż przed śniadaniem oraz po 15, 30, 60, 90, 120, 150 i 180 minutach po posiłku. Podobne badania wykonywano po obiedzie i kolacji. Mierzono poziom glukozy, a także poziom insuliny, peptydu c (składnik insuliny) i hormonu glukagono-peptydowego 1 (GLP-1, znanego również jako inkretyna, która jest wskaźnikiem metabolizmu glukozy i stymuluje uwalnianie insuliny).

Wyniki pokazały, że poziom glukozy po posiłku był o 20 proc. niższy, a poziom , peptydu C i GLP-1 o 20 proc. wyższy u uczestników jedzących obfite śniadania w porównaniu z tymi, którzy serwowali sobie niskokaloryczne posiłki. Podobnie mniej glukozy i więcej insuliny odnotowano u ludzi z pierwszej grupy także po obiedzie - obfite dało efekt na znaczną część dnia.

- To sugeruje, że zmiana czasu posiłków wpływa na ogólny dobowy rytm insuliny i inkretyny i skutkuje znacznym zmniejszeniem dziennego poziomu po posiłku - mówi profesor Oren Froy, współautor badań. - Harmonogram posiłków danej osoby może być kluczowym czynnikiem poprawy bilansu glukozy i zapobiegania powikłaniom cukrzycy typu 2 oraz stanowi wsparcie dla roli układu okołodobowego w regulacji metabolicznej - dodaje.

- Duża ilość energii ze śniadania wiąże się ze znaczącym obniżeniem ogólnego poziomu glukozy po posiłku u pacjentów z cukrzycą w ciągu całego dnia. Takie dostosowanie diety może dać leczniczą korzyść dla kontroli metabolicznej i pomóc w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym oraz innym powikłaniom cukrzycy typu 2 - wyjaśnia prof. Daniela Jakubowicz, współautorka badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy