Strona głównaZdrowieObajwy menopauzy - nasilają je toksyczne relacje z partnerem

Obajwy menopauzy - nasilają je toksyczne relacje z partnerem

Uciążliwe objawy menopauzy mogą być nasilone u kobiet, które doświadczają wielu negatywnych emocji w swoim związku.
Obajwy menopauzy - nasilają je toksyczne relacje z partnerem [Fot. Natalie Board - Fotolia.com]
Na częstotliwość i nasilenie symptomów klimakterium ma wpływ wiele czynników, także tych modyfikowalnych, takich jak dieta i poziom aktywności fizycznej. Okazuje się, że nie bez znaczenia jest relacja małżeńska czy partnerska: jeśli wywołuje negatywne emocje, problemy związane z menopauzą mogą być silniejsze.

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco odkryli, że panie pozostające w toksycznych związkach muszą zmagać się z silniejszymi objawami menopauzy niż ich rówieśniczki, które mają wspierających partnerów. Według uczonych, wywołany przemocą emocjonalną lub innym jej rodzajem może odgrywać rolę w zmianach hormonalnych, które wpływają na przebieg menopauzy.

Zazwyczaj przyjmuje się, że uciążliwość objawów menopauzy wynika ze zmian biologicznych i hormonalnych, jak również palenia papierosów oraz przewlekłych schorzeń, mówią autorzy badań. Okazuje się jednak, że stres spowodowany przemocą emocjonalną czy inną traumą może mieć istotne znaczenie dla zmian hormonalnych, które są odpowiedzialne za przebieg menopauzy.

Za przemoc emocjonalną uznano takie zachowania partnerów, jak wyśmiewanie kobiet, bezlitosna, niesprawiedliwa krytyka, stosowanie wyzwisk i nazywanie uczestniczek badań głupimi czy bezwartościowymi, a także starszenie wyrządzeniem krzywdy, etc.

Do badań zaproszono 2 tysiące kobiet w średnim wieku. Okazało się, że jedna na pięć uczestniczek doświadczała przemocy emocjonalnej lub wykorzystywania seksualnego przez byłego lub obecnego partnera i to właśnie ta grupa kobiet była o 50 proc. bardziej narażona na i o 60 proc. częściej doświadczała dyskomfortu podczas .

Kobiety cierpiące na PTSD (post-traumatic stress disorder, zespół stresu pourazowego) odznaczały się ponad trzy razy wyższym ryzykiem zaburzeń snu i ponad dwa razy częściej doświadczają podrażnień genitaliów.

Autorzy zaznaczają, że ich badanie nie dowodzi zwiazku przyczynowo-skutkowego między przemocą emocjonalną i poziomem objawów menopauzy. Wydaje się jednak, że rozpoznawanie objawów PTSD i doświadczania emocjonalnych nadużyć może pomóc w poprawie skuteczności leczenia symptomów .

O badaniach napisano w JAMA Internal Medicine.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć