Strona głównaZdrowieO zdrowie troszczymy się sami

O zdrowie troszczymy się sami

Trzy czwarte Polaków uważa, że obowiązek ochrony zdrowia spoczywa głównie na nas samych – sami musimy dbać o własne zdrowie, natomiast jedna piąta jest zdania, że to przede wszystkim państwo, odpowiednie władze powinny troszczyć się o zdrowie obywateli. Roszczeniową postawą wobec państwa w zakresie opieki zdrowotnej charakteryzują się głównie osoby mające 65 lat i więcej, w tym przede wszystkim emeryci, a ponadto gospodynie domowe oraz renciści – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.
O zdrowie troszczymy się sami O obowiązku spoczywającym głównie na państwie nieco częściej mówią też osoby określające stan swojego zdrowia jako zły lub bardzo zły (29%), a więc – jak można się domyślać – korzystające z różnych form stosunkowo częściej niż te, które wyrażają zadowolenie ze swojego zdrowia (16%).

Przeświadczenie, że powinna być w pierwszej kolejności obowiązkiem każdego człowieka, relatywnie najczęściej wyrażają robotnicy niewykwalifikowani (88%) i rolnicy (88%), a także respondenci w wieku od 25 do 34 lat (83%), uczniowie i studenci (83%) oraz osoby z wyższym wykształceniem (81%).

Cztery piąte badanych (81%) uważa się za osoby dbające o swoje zdrowie, w tym prawie jedna piąta (19%) nie ma co do tego wątpliwości. Do braku troski o swoje zdrowie przyznaje się niemal co piąty respondent (19%), w tym tylko nieliczni (2%) składają takie deklaracje w sposób zdecydowany.

Do nieco częściej niż pozostali zaliczają się osoby mające od 18 do 24 lat (90%), w tym zwłaszcza uczniowie i studenci (94%), a ponadto badani praktykujący religijnie kilka razy w tygodniu (89%), prywatni przedsiębiorcy (88%), pracownicy średniego szczebla, w tym technicy (86%), mieszkańcy miast liczących od 101 tys. do 500 tys. ludności (86%), respondenci z wyższym wykształceniem (85%) oraz uzyskujący stosunkowo najwyższe dochody per capita (84%).

Natomiast przekonanie o zbyt małym wysiłku w kierunku prozdrowotnego stylu życia nieco częściej niż pozostali wyrażają robotnicy niewykwalifikowani (30%), gospodynie domowe (30%), respondenci w wieku 45-54 lata (26%), badani mający niesprecyzowane poglądy polityczne (25%), mieszkańcy najmniejszych miast (24%) oraz osoby z wykształceniem podstawowym (24%).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć