Strona głównaZdrowieO wieku wystąpienia zawału serca decyduje... styl życia matki

O wieku wystąpienia zawału serca decyduje... styl życia matki

Potomstwo matek prowadzących zdrowy tryb życia dla serca doświadcza chorób układu sercowo-naczyniowego niemal dziesięć lat później w porównaniu do osób, których matki o siebie nie dbały.
O wieku wystąpienia zawału serca decyduje... styl życia matki [fot. egor105 from Pixabay]
- Nasze badanie sugeruje, że matki są głównymi ‘strażnikami' zdrowia swoich dzieci. To oddziaływanie utrzymuje się aż do dorosłego wieku ich potomstwa - mówi dr James Muchira z Vanderbilt University w Nashville.

Już od jakiegoś czasu wiadomo, że rodzice przekazują swojemu potomstwu zdrowie zarówno poprzez geny, jak i czynniki środowiskowe, czyli styl życia. Teraz sprawdzono, czy stan serca rodziców jest powiązany z wiekiem, w którym u potomstwa wystąpią .

W testach wzieło udział niemal dwa tysiące matek i tyle samo ojców, ich dzieci na początku badań miały 32 lata i monitorowano ich zdrowie przez ponad 40 lat. Jednocześnie rodzice byli badani po kątem: palenia , diety, aktywności fizycznej, wskaźnika masy ciała, ciśnienia krwi, i glukozy we krwi. Uczenili ocenili związek między zdrowiem układu sercowo-naczyniowego rodziców a tym, jak długo ich potomstwo żyło bez chorób układu krążenia.

Jak się okazało, potomstwo matek o dobrym zdrowiu sercowo-naczyniowym przeżyło o dziewięć lat dłużej bez chorób układu krążenia niż potomstwo matek o słabym zdrowiu w tym zakresie. Zły stan układu naczyniowego matki miał związek z dwukrotnie wyższym ryzykiem wcześniejszego rozwoju choroby sercowo-naczyniowej. Zdrowie serca ojców nie miało statystycznie istotnego wpływu na długość życia potomstwa bez wspomnianych chorób.

Według ekspertów, znaczący wpływ matek może wynikać z połączenia stanu zdrowia podczas ciąży i środowiska we wczesnym okresie życia.
Jeśli matki w czasie ciąży mają cukrzycę lub nadciśnienie, te czynniki ryzyka pozostawiają ślad w dzieciach. Co więcej, kobiety są zazwyczaj głównymi opiekunami i głównym wzorem do naśladowania w zakresie zachowań dzieci - uważa dr Muchira.
O badaniach napisano w European Journal of Preventive Cardiology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy