31-10-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Relacja między przybieraniem na wadze a jej utratą jest w przeważającej mierze determinowana przez to, co jesz, ile jesz i ile ćwiczysz. Ale często pomijany jest inny ważny czynnik... znaczenie ma też, kiedy jesz, bo to jest kluczowe dla efektywności spalania kalorii.
Twój zegar biologiczny i sen regulują metabolizm. W związku z tym wybór pomiędzy spalaniem tłuszczów a spalaniem węglowodanów zmienia się w zależności od pory dnia lub nocy. organizmu zaprogramował go tak, aby organizm spalał podczas snu, więc jeśli pomijasz śniadanie i jesz przekąskę wieczorem, opóźniasz spalanie tłuszczu.
Eksperci monitorowali osób w średnim i starszym wieku w komorze oddechowej przez dwie oddzielne 56-godzinne sesje. W ramach każdej sesji obiad i kolacja były podawane o tej samej porze (odpowiednio 12:30 i 17:45), ale czas trzeciego posiłku różnił się w obu etapach badania.
Podczas jednej z 56-godzinnych sesji dodatkowy posiłek dzienny był podawany jako śniadanie (8:00), podczas gdy w drugiej sesji tym samym uczestnikom podawano posiłek o równoważnej wartości odżywczej jako późną wieczorną przekąskę (22:00). Czas trwania nocnego postu był taki sam w obu sesjach.
Podczas gdy obie sesje nie różniły się pod względem ilości lub rodzaju spożywanego jedzenia ani poziomu aktywności badanych, codzienny czas dostępności składników odżywczych, w połączeniu z kontrolą metabolizmu i pór snu, wpłynął na preferencje badanych co do tłuszczu/węglowodanów, tak że późnowieczorna przekąska skutkowała mniejszym spalaniem tłuszczu w porównaniu z wczesnym posiłkiem. Czas posiłków w cyklu dzień/noc wpływa zatem na to, w jakim stopniu jedzenie jest wykorzystywane w porównaniu z jego magazynowaniem. Jak się okazuje, codzienny post między kolacją a zoptymalizuje kontrolę masy ciała.
Na podstawie: