Strona głównaZdrowieNowy groźny trend - jedzenie pestek moreli (ludzie sądzą, że tak pokonają raka)

Nowy groźny trend - jedzenie pestek moreli (ludzie sądzą, że tak pokonają raka)

Pestki moreli od dawna są stosowane w medycynie alternatywnej, a ostatnio rozpowszechniono informacje o ich rzekomym antyrakowym działaniu. Sprawiło to, że coraz więcej ludzi po nie sięga, ale może to być niebezpieczne dla zdrowia, bo zawierają substancję, która jest w naszym organizmie rozkładana m. in. na cyjanek.
Nowy groźny trend - jedzenie pestek moreli (ludzie sądzą, że tak pokonają raka) [Fot. Toshe - Fotolia.com]
Od ponad wieku bada się antyrakowe działanie pestek , dotychczas jednak nie wykazano ich skuteczności w walce z . Uważano, że zawarta w pestkach amigdalina może być lekiem na raka, jednak żadne badania kliniczne tego nie potwierdziły.

Jak zauważają medycy, pestki moreli są coraz częściej spożywane jako naturalny lek o właściwościach przeciwnowotworowych, pomimo braku dowoów naukowych, że zapobiegają tej chorobie lub ją leczą. Wiele stron w Internecie zachęca do ich jedzenia w dużych ilościach, od 10 do 60 dziennie w przypadku pacjentów onkologicznych. Lekarze ostrzegają, że ekstrakty z pestek moreli należy spożywać z umiarem ze względu na ryzyko zatrucia cyjankiem. Nie powinno się jeść więcej niż trzy dziennie.

Sama w sobie amigdalina nie jest szkodliwa, ale produkty jej rozpadu, szczególnie cyjanowodór, zagrażają organizmowi ludzkiemu. W ostatnich latach odnotowano coraz częstsze przypadki nieodpowiedzialnego jedzenia pestek przez chorych na raka. A może to wywoływać m. in. zbyt niskie ciśnienie krwi, , , , zaburzenia trawienia, kołatanie serca, trudności w oddychaniu, etc.

Miąższ i skórka moreli nie zawierają amigdaliny, znajduje się ona jedynie w pestkach tych owoców.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy