Strona głównaZdrowieNowy Rok - lepsze samopoczucie i zgrabna sylwetka

Nowy Rok - lepsze samopoczucie i zgrabna sylwetka

Nowy rok to nowy początek, więc to, czego dotychczas nie udało się dokonać, można nowo umieścić w grafiku. Może tym razem się powiedzie. Metoda regularnych, choć drobnych zmian jest obiecująca. Eksperci podpowiadają, jak cieszyć się dobrym zdrowiem i zgrabną sylwetką w 2012 i kolejnych latach.
Krótka lista konkretnych, wykonalnych zmian, sprawi, że 2012 będzie najzdrowszym rokiem w całej osobistej historii tego, kto zechce wdrożyć kilka niezbędnych usprawnień do codziennej rutyny. Motywacją jest nie tylko lepsze samopoczucie, ale zgrabniejszy wygląd.

Zostań roślinożercą

© Tommy - Fotolia.comBadania opublikowane w Annals of Internal Medicine we wrześniu ubiegłego roku wykazały, że niskowęglowodanowa dieta bogata w białka i tłuszcze roślinne może zmniejszyć ryzyko śmierci z niemal wszystkich przyczyn medycznych. Nic w tym dziwnego - dieta bogata w białko zwierzęce zawiera jednocześnie dużo tłuszczów nasyconych i cholesterolu, a więc zwiększa ryzyko chorób serca i cukrzycy, wyjaśniają autorzy badań z Wydziału Żywienia Harvard School of Public Health. Oto, jak stosować taką dietę:
  • doceń fasolę, jedna czwarta kubka tego warzywa zawiera tyle białka, ile ok 30 g mięsa;
  • warto wypróbować inne źródła białka roślinnego. Błędną jest opinia, że dieta oparta na warzywach i owocach nie dostarcza odpowiedniej ilości białka. Przykładowo, orzechy, brukselka, kuskus, soczewica - to doskonałe źródło protein. Jedna uncja migdałów zapewnia sześć gramów białka, co stanowi ponad 10 procent dziennego zapotrzebowania osoby ważącej około 70 kilogramów;
  • poleca sie zastąpienie niezdrowych kwasów tłuszczowych tymi polecanymi przez dietetyków. Nasycone kwasy tłuszczowe i kwasy trans znajdujące się w pełnotłustym mleku, maśle, czy tłustych kawałkach wołowiny mogą być bardzo szkodliwe. Lepiej sięgnąć po zdrowsze źródła tłuszczu, tj. masło orzechowe, produkty pełnoziarniste, awokado, oliwki. Do gotowania i sałatek używaj oleju lnianego, rzepakowego lub z orzechów;
  • wybieraj odpowiednie węglowodany; unikaj tych prostych zawartych w żywności bogatej w skrobię, czyli białym pieczywie, ryżu, ziemniakach. „Dobre" węglowodany znajdują się w owocach i produktach pełnoziarnistych;
  • dieta nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionych potraw; wymaga po prostu pewnych kompromisów i wiedzy o tym, co dla nas dobre; trzeba trochę się wysilić szukając zamienników przekąsek, do których jest się przyzwyczajonym - jakoś tak się dzieje, że te najmniej polecane są najpowszechniej dostępne. Niewielki wysiłek w dokonaniu zmian dietetycznych jednak na pewno się opłaci.
Wyginaj śmiało ciało

© auremar - Fotolia.comBadania wykazały, że jedyną rzeczą umożliwiającą najskuteczniejsze przewidywanie, jak długo ludzie będą żyli, jest poziom ich sprawności, mówi dr Kenneth Cooper z Cooper Aerobics Center w Dallas.

Oto prosty, praktyczny wzór, który pomoże osiągnąć optymalną kondycję fizyczną: dorośli powinni ćwiczyć 30 minut dziennie pięć dni w tygodniu. Można też nosić krokomierz i liczyć ilość wykonanych kroków - cel dla dorosłych to 8500.

Wskaźnik talia biodra (WHO) ważniejszy niż BMI

© dancerP - Fotolia.comBadania sugerują, że obwód talii może grać istotną rolę w ocenie masy ciała i przewidywaniach co do długości życia. Naukowcy zebrali dane ponad 100.000 kobiet i mężczyzn w wieku ponad 50 lat, którzy uczestniczyli w badaniu dotyczącym zapobiegania nowotworom. Okazało się, że osoby z największymi obwodami talii były około dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko śmierci w ciągu dziewięcioletniego okresu badań w porównaniu do uczestników o najmniejszym obwodzie. Prawie 20 procent mężczyzn i 10 procent kobiet zmarło w czasie trwania badania, głównie na choroby układu krążenia, raka i dolegliwości układu oddechowego.

Każde dodatkowe dziesięć centymetrów w pasie było związane z 15 do 25 procent większym ryzykiem śmierci, mówi Eric Jacobs, epidemiolog z American Cancer Society, który prowadził badania opublikowane w Archives of Internal Medicine. Najniższe ryzyko zanotowano wśród mężczyzno o talii mierzącej poniżej były poniżej 90 centymetrów i wśród kobiet, których talia mierzyła mniej niż 70 centymetrów.

Poprzednie testy wykazały, że ponadmiarowe centymetry w talii oznaczają nadmiar tłuszczu wokół ważnych organów, takich jak nerki, wątroba, trzustka. Ta tkanka tłuszczowa może przyczynić się do rozwoju chorób nowotworowych.

BMI okazuje się więc niedostateczną informacją o wadze. Wskaźnik masy ciała na normalnym poziomie nie zapewnia ochrony przed dolegliwościami - obwód talii może mieć tu większe znaczenie.

W walce z nadwagą istotne znaczenie mają nawyki związane ze snem. Testy pokazały, że dostateczna ilość nocnego odpoczynku - siedem, osiem godzin - może obniżyć poziom hormonów stresu, a niektóre z mogą aktywować w organizmie produkcję trzewnej tkanki tłuszczowej.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy