Strona głównaZdrowieNowoczesna endoskopia w kapsułce

Nowoczesna endoskopia w kapsułce

Jeśli twój lekarz ma problemy z ustaleniem takich nawracających, uporczywych objawów, jak bóle brzucha, biegunka, krwawienie, warto, żeby przeprowadził badanie kapsułkowej endoskopii jelita grubego.
Endoskopia zajmuje się badaniem wnętrza ciała ludzkiego przy wykorzystaniu endoskopów - aparatów umożliwiających doprowadzenie światła oraz optyki do wnętrza przewodu pokarmowego, oddechowego oraz jam ciała.

Kapsułki endoskopowe umożliwiają bezbolesne i szybkie zdiagnozowanie trudnych przypadków chorób jelita grubego. Jest stosowana u pacjentów, u których nie udało się przeprowadzić pełnej kolonoskopii, u pacjentów z przeciwwskazaniem do kolonoskopii lub u tych, którzy nie chcą się jej poddawać. Badanie kapsułką jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne.

Jak przygotować się do badania? W dniu poprzedzającym badanie pacjent jest na płynnej diecie, a wieczorem przyjmuje środki przeczyszczające. Badanie przeprowadzane przez lekarza rozpoczyna się od zaprogramowania rejestratora danych, który podczas badania będzie zapisywać zdjęcia jelita grubego. Lekarz przymocowuje na brzuchu pacjenta zestaw czujników w samoprzylepnych kieszonkach i łączy je z umieszczonym na pasku rejestratorem.

Kapsułka zostaje aktywowana w momencie wyjęcia z opakowania - zaczyna wtedy połyskiwać bladym światłem. Pacjent połyka kapsułkę i rozpoczyna się badanie, które może potrwać do 10 godzin. W czasie badania można wykonywać normalne codzienne czynności.

Miniaturowa kamera umieszczona wewnątrz kapsułki wykonuje 4 zdjęcia na sekundę.

Kapsułka przesuwa się w przewodzie pokarmowym, a po kilkunastu godzinach jest wydalana z organizmu.
Po zakończeniu badania pacjent oddaje lekarzowi rejestrator danych, a nagrane informacje przenoszone są do komputera. Lekarz ma możliwość obejrzenia pojedynczych zdjęć i filmu video.

Dzięki temu badaniu możliwe jest przeprowadzenie przesiewowych badań w kierunku raka jelita grubego. Badanie za pomocą kapsułki jest dokładne, pozwala wykryć nawet niewielkie polipy w jelicie i ocenić, czy mogą one być początkiem nowotworu. Możliwe jest również zdiagnozowanie m.in. niewyjaśnionych krwawień z przewodu pokarmowego, choroby Leśniowskiego - Crohna, guzów jelita cienkiego i uszkodzeń jelita spowodowanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lub radioterapią.

Przeczytaj także


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy