Strona głównaZdrowieNowo odkryty lek pomaga walczyć z nadwagą

Nowo odkryty lek pomaga walczyć z nadwagą

Być może w niedalekiej przyszłości da się jeść tłuste posiłki bez przybierania na wadze. Takie efekty dzięki nowo opracowanemu lekowi uzyskano już w badaniach na myszach.
Nowo odkryty lek pomaga walczyć z nadwagą [Fot. Khotcharak - Fotolia.com]
Problem nadwagi i otyłości staje się bardzo powszechny z powodu stylu życia cechującego się niewłaściwą dietą i brakiem . Teraz, przypadkowo, odkryto substację, która może stanowić panaceum na problem nadmiaru kilogramów.

Uczeni z Uniwersytetu Yale znaleźli sposób na blokowanie wchłaniania w jelitach. Odkryta substancja mogłaby rozwiązać problem .

Przez osiem tygodni myszy były karmione dietą wysokotłuszczową. Jednocześnie niektórym zwierzętom podano lek blokujący wytwarzanie białka czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego A (vascular endothelial growth factor, VEGF-A). Białko to pobudza wytwarzanie naczyń krwionośnych, a blokowanie jego aktywności zapobiega przedostawaniu się tłuszczu do małych naczyń limfatycznych.

Okazało się, że u gryzoni otrzymujących wspomniany środek wchłanianie tłuszczu zostało zablokowane. Co prawda VEGF-A działa zaledwie kilka godzin i jest już stosowany w medycynie w związku z inymi problemami zdrowotnymi, okazuje się jednak, że może być skuteczny także w walce z .

Jak zaznaczają autorzy, dalsze testy powinny być wykonane z udziałem ludzi, by móc potwierdzić uzyskane wyniki także na nas właśnie. W każdym razie rezultaty są obiecujące. Jak wskazują uczeni, zamiast wchłaniania, następuje wydalenie tłuszczu wraz z kałem, a myszy nie przybierały na wadze, pomimo stosowania u nich .

O badaniach można przeczytać w magazynie Science.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy