Strona głównaZdrowieNowe zastosowania botoksu

Nowe zastosowania botoksu

Niedawno dowiedzieliśmy się, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) zaakceptowała botoks jako środek wspomagający leczenie bólu migrenowego. Teraz eksperci wskazują na nowe zastosowania toksyny botulinowej.
Botoks zyskał popularność jako substancja „zatrzymująca czas" - poprzez paraliż tkanki zapobiega skurczom mięśni oraz fałdowaniu się skóry, co przekłada się na wygładzenie zmarszczek i zapobieganie tworzeniu się nowych. Ostatnio odkryto nowy użytek z Botoksu - ma wpływ na łagodzenie bólu migrenowego. Okazuje się jednak, że to nie wszystko. Jak informuje nydailynews.com, Botoks może być również pomocny przy uśmiechu dziąsłowym, nieszczelnym pęcherzu, nadmiernemu poceniu się i mimowolnemu mruganiu.

Uśmiech dziąsłowy to taki, podczas którego w przesadny sposób odkryte są dziąsła górnego łuku zębowego. Jakkolwiek jest dość powszechny i postrzegany jako zupełnie normalny aspekt czyjejś anatomii, to wielu osobom przeszkadza, bowiem nieatrakcyjnie wygląda np. na zdjęciu. Botoks jest tu pomocny, bowiem wstrzykiwany w mięsień odpowiedzialny za nadmierne skurcze i powoduje zwiększenie masy górnej wargi, co przekłada się na zmniejszenie widoczności dziąsła podczas uśmiechu.

Mimowolne mruganie i inne tiki właściwie leczono botoksem już we wczesnych latach osiemdziesiątych, kiedy mało kto słyszał o zastosowaniu tego środka w celu zredukowania zmarszczek. Dziś na nowo odkrywa się tę substancję jako pomocną w leczeniu tików, drżeń i napięć mięśniowych.

Nadmierne pocenie się to bardzo krępująca przypadłość. Osoby doświadczające tego problemu zmieniają z jego powodu styl życia, a nawet unikają kontaktów w innymi. Umycie się i zastosowanie antyperspirantu jest w tym przypadku krótkotrwałym rozwiązaniem. Wśród metod leczenia opisywanej przypadłości Botoks stanowi mniej popularne, ale dość skuteczne rozwiązanie. Na czym polega terapia? W okolicę pach wstrzykuje się niewielkie ilości toksyny botulinowej, co powoduje czasowe zatrzymanie funkcji gruczołów potowych. Efekt zabiegu utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Na nietrzymanie moczu cierpi ponad 5% społeczeństwa. Dolegliwość dotyczy szczególnie osób dojrzałych, częściej doświadczają jej kobiety. Jedną z metod leczenia może być botoks - wstrzyknięcie go w ścianki pęcherza zapobiega niekontrolowanym skurczom i wycieku moczu. Sam zabieg trwa krótko i jest bezbolesny, ale wadą jest konieczność powtarzania go co jakiś czas - średnio co pół roku.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy