Strona głównaZdrowieNowe wskaźniki picia alkoholu: już teraz niemal połowa ludzi pije

Nowe wskaźniki picia alkoholu: już teraz niemal połowa ludzi pije

Międzynarodowe badania pokazują, że coraz więcej ludzi pije alkohol. Do 2030 roku połowa światowej populacji będzie sięgała po coś mocniejszego, a jedna czwarta co najmniej raz w miesiacu przekroczy zalecane dawki trunków.
Nowe wskaźniki picia alkoholu: już teraz niemal połowa ludzi pije [Fot. samuel - Fotolia.com]
Spożycie to jeden z głównch czynników ryzyka globalnego obciążenia chorobami, a dane dotyczące narażenia na alkohol mają kluczowe znaczenie dla oceny postępów w zapobieganiu chorobom niezakaźnym w skali globalnej, mówią autorzy badań z Niemiec i Kanady. Dlatego opracowali szacowane dane poziomu picia alkoholu w kolejnej dekadzie.

Wykorzystując dane Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization, WHO) oraz badania „Globalne Obciążenie Chorobami" (Global Burden of Disease, GBD), przeanalizowano na jednego mieszkańca w 189 krajach w latach 1990-2017. Co więcej, uwzględniono dane badań ankietowych przeprowadzonych w tym samym okresie w 149 krajach na temat poziomu picia alkoholu. Ustalono, że ogólne spożycie alkoholu na mieszkańca wzrosło wśród dorosłych na całym świecie z 5,9 litra rocznie w 1990 roku do 6,5 litra w 2017 roku.

Zgodnie z szacunkami autorów, proces ten nie zatrzyma się i do 2030 roku jedna osoba będzie wypijała średnio 7,6 litra alkoholu rocznie. Jest to spowodowane głównie zwiększeniem poziomu życia w krajach o niskich i średnich dochodach. W ciągu ostatnich kilku lat główny wzrost picia napojów wyskokowych odnotowano w Indiach i Wietnamie, a najwyższe spadki w Azerbejdżanie, Rosji, Wielkiej Brytanii i Peru.

Autorzy wyjaśniają, że w wyniku wzrostu spożycia alkoholu i ogólnej liczby ludności całkowita ilość alkoholu spożywanego na świecie wzrosła o 70 proc w ostnich ośmiu latach.

Uczeni podają też, że zmniejszył się odsetek abstynentów - w 1990 roku wynosił 46 poc., w 2017 natomiast 43 proc. Jednocześnie odnotowano wzrost liczby tych, którzy piją regularnie - z 45 proc. 1990 roku do 47 proc. w 2017 roku. Podobnie w tym okresie zwiększył się też odsetek ludzi, którzy „". Sytuacja ma się pogarszać - oszacowano, że do 2030 roku alkoholem będzie się raczyła aż połowa ludzi na całym świecie, a niemal jedna czwarta z nich przynajmniej raz w miesiącu wypije go za dużo.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy