Strona głównaZdrowieNowe odkrycie pozwoli powstrzymać proces starzenia się

Nowe odkrycie pozwoli powstrzymać proces starzenia się

Uczeni z Albert Einstein College of Medicine zapewniają, że ich nowe odkrycie jest rewolucyjne - pozwoli powstrzymać proces starzenia się.
Nowe odkrycie pozwoli powstrzymać proces starzenia się [Fot. Andrey Popov - Fotolia.com] Naukowcy odkryli, że komórki macierzyste w podwzgórzu mózgu mają wpływ na to, jak szybko postępuje starzenie się w organizmie. Badania przeprowadzone na myszach mogą prowadzić do nowych strategii zapobiegania chorobom związanym z wiekiem i .

Dotychczas wiadomo było, że podwzgórze regulowało ważne procesy, w tym wzrost, rytm dobowy, metabolizm. Kilka lat temu badacze ustalili, że także reguluje przebieg starzenia się w całym organizmie. Teraz zwrócono uwagę na komórki, które odpowiadają za taką kontrolę - to mała grupa neuronowych dorosłych komórek macierzystych odpowiedzialnych za tworzenie nowych neuronów w mózgu.

Jak wyjaśniają badacze, liczba komórek macierzystych podwzgórza naturalnie maleje wraz z upływem lat, a ten spadek przyspiesza proces . Okazało się jednak, że skutki tej utraty nie są nieodwracalne. Dzięki uzupełnieniu tych komórek macierzystych lub wytwarzanych przez nie cząsteczek, możliwe jest spowolnienie, a nawet odwrócenie różnych aspektów starzenia się w całym organizmie.

W badaniach na myszach uczeni sprawdzili, co dzieje się ze wspomnianymi komórkami wraz ze starzeniem się gryzoni. Okazało się, że kiedy zwierzęta osiągnęły wiek 10 miesięcy, liczba tych komórek zaczęła się zmniejszać, a kiedy myszy ukończyły dwa lata, większość tych komórek zanikła.

Gdy wybiórczo u gryzoni w różnym wieku pomniejszano ilość macierzystych komórek podwzgórza, proces starzenia o wiele bardziej przyspieszył w porównaniu do grupy kontrolnej zwierząt. Kiedy z kolei przydano gryzoniom w średnim wieku wspomnianych komórek, znacznie spowolniły różne aspekty przebiegu starzenia.

Ustalono, że macierzyste komórki podwzgórza uwalniają cząsteczki zwane mikroRNA (miRNA), które odgrywają kluczową rolę w regulacji ekspresji genów. Ich większa ilość miała wpływ na spowolnienie procesu starzenia się mierzonego analizą tkanek i testów behawioralnych obejmujących ocenę: trwałości mięśni, koordynacji, zachowania społecznego i . To najprawdopodobniej miRNA są odpowiedzialne za przeciwstarzeniowe skutki.

Badania opisano w magazynie Nature.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:21:18, 17-11-2018 ~gość: 188.47.60.xxx

    ciekawe czy to prawda o tym co tu piszą i czy to nie jest oszustwo a co do tych komórek to wszystko fajnie ale w takim razie to co ze skracaniem się telomerów przez to przecież też się starzejemy a jak jak przestają się dzielić to nas niema więc jak to jest czy nauka pracuje nad rozwiązaniem i jednego i drugiego problemu czy też to wszystko to jedno wielkie oszustwo i naukowcy nad niczym takim nie pracują a te wszystkie artykuły zamieszczali oszuści
    ... zobacz więcej
  • 14:18:18, 06-12-2018 babciairenka

    Ciekawa jestem kiedy to wejdzie w życie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy