Strona głównaZdrowieNowe komórki nerwowe rozwijają się także w starszym wieku

Nowe komórki nerwowe rozwijają się także w starszym wieku

Nowe odkrycia mogą pomóc w opracowaniu leczenia, które powstrzyma osłabienie zdolności poznawczych. Okazuje się, że także w starszym wieku mogą być wytwarzane nowe neurony (komórki nerwowe).
Nowe komórki nerwowe rozwijają się także w starszym wieku [Fot. Pixabay.com]
Badania uczonych z Uniwersytetu Illinois w Chicago dają nadzieję na skuteczną walkę z . Nowe neurony mogą być tworzone także w starszym wieku, u osób z osłabieniem poznawczym i chorobą Alzheimera.

Jak odkryli amerykańscy badacze, w mózgach osób z chorobą Alzheimera i upośledzeniem funkcji poznawczych także mogą tworzyć się nowe neurony (komórki nerwowe).

Autorzy przeprowadzili badanie hipokampa, regionu mózgu odpowiedzialnego za i uczenie się, u pacjentów zmarłych po dziewięćdziesiątce. Odkryto około 2 tysięcy neuronalnych komórek macierzystych i 150 tysięcy rozwijających się neuronów.
Ustalono też, że w przypadku ludzi doświadczających zaburzeń poznawczych ilość nowych komórek nerwowych była mniejsza niż u osób zdrowych. W każdym razie, istotne było również to, że odkryto znaczną liczbę nerwowych komórek macierzystych i nowo rozwijających się neuronów w hipokampie sędziwych ludzi.

Według badaczy, istotne było to, że neuronalne komórki macierzyste i nowe neurony są obecne w hipokampie ludzi starszych, bo to może oznaczać możliwość intensyfikacji neurogenezy, co spowolni lub zapobiegnie .

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie około 50 milionów ludzi cierpi na demencję, a każdego roku odnotowuje się blisko 10 milionów nowych przypadków. jest najczęstszą postacią i stanowi do 60-70 proc. wszystkich przypadków choroby.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Cell Stem Cell.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy