Strona głównaZdrowieNowa witamina anti-aging znaleziona w m. in. w mleku i... piwie

Nowa witamina anti-aging znaleziona w m. in. w mleku i... piwie

Międzynarodowy zespół uczonych ustalił, że podawanie witaminy o skomplikowanej nazwie rybozyd nikotynoamidoadeninowy przywraca zdolności regeneracyjne organów i opóźnia starzenie się. Co ciekawe, związek ten można znaleźć m. in. w mleku i piwie (choć jego ilość nie została ustalona).
Nowa witamina anti-aging  znaleziona w m. in. w mleku i... piwie [© SergioET - Fotolia.com] Wspomniana witamina, która jest podobna do witaminy B3, wpływa na komórki macierzyste umożliwiając leczenie chorób zwyrodnieniowych, w tym takich jak dystrofia mięśniowa czy miopatia, mówią badacze ze Szwajcarii, Brazylii i Kanady.

Komórki macierzyste wytwarzają nowe wyspecjalizowane komórki regenerujące określone narządy. Komórki macierzyste mogą jednak właściwie wykonywać swoje zadanie tylko wówczas, gdy odpowiednio działają ich mitochondria, czyli tzw. centra energetyczne komórek.

Z poprzednich badań wiadomo, że rybozyd nikotynoamidoadeninowy znajdujący się np. w czy , poprawia przemianę materii, zwalcza otyłość oraz wzmocnia mięśnie. Teraz dowiedziono, że pomaga przywrócić młodość komórek macierzystych, które wraz z wiekiem stają się niezdolne do wytwarzania nowych komórek.

W ramach badań podawano substancję dwuletnim, czyli zaawansowanym wiekiem, myszom. Gryzonie te cechowały się lepszą regeneracją mięśni i żyły dłużej niż myszy, które nie otrzymywały witaminy.

Jak wyjaśniają autorzy, u wszystkich ssaków słabną możliwości regeneracyjne organów - wątroby, nerek, serca, a także mięśni i in. Tymczasem zdolność autonaprawcza organizmu jest podstawowa dla dobrego funkcjonowania.

Badacze odkryli, że proces regeneracji pogarsza się wraz z wiekiem, a dzieje się to w wyniku zaburzeń działania mitochondriów w komórkach macierzystych, które z tego powodu nie spełniają dobrze roli w odbudowywaniu niszczejących organów.

Ustalono, że zastosowanie rybozydu nikotynoamidoadeninowego odmłodziło komórki macierzyste i nie odnotowano żadnych efektów ubocznych działania witaminy.

Autorzy pozostają ostrożni co nazywania witaminy , zaznaczają bowiem, że poprawia funkcjonowanie wszelkich komórek, a zatem także tych patologicznych. Potrzebne są zatem dalsze badania dla ustalenia pelnej roli wspomnianej substancji.

Wyniki badań są dostępne w czasopiśmie Science.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy