Strona głównaZdrowieNowy wynalazek - kaspułka analizująca powstawanie gazów w jelitach

Nowy wynalazek - kaspułka analizująca powstawanie gazów w jelitach

Dla uczonych nie ma tematów tabu. Właśnie zajeli się analizą sposobu formowania się gazów w jelitach - wynaleźli kapsułkę, która pozwoli na monitorowanie procesu kształtowania się gazów.
Nowy wynalazek - kaspułka analizująca powstawanie gazów w jelitach [Fot. kei907 - Fotolia.com] Grupa naukowców z australijskich uniwerystetów opracowała kapsułkę, która po połknięciu umożliwia śledzenie i analizę gazów jelitowych za pośrednictwem aplikacji na smartfony.

Elektroniczna tabletka przemieszcza się po przewodzie pokarmowym i zbiera informacje o różnych gazach w jelitach. Wynalazek ma nie tyle zaspokoić ciekawość, co dzieje się w naszym organizmie, ile pomóc w walce z .

Dzięki nowemu urządzeniu informacje na temat mikrobiomu jelitowego będą znacznie łatwiej dostępne. Kapsułkę wyposażono w czujnik gazu i może rozpoznawać obecność tlenu, wodoru, czy węgla. To z kolei pozwoli na lepsze zrozumienie zaburzeń pracy jelit, w tym może pomóc w odkryciu przyczyn (irritable bowel syndrome, IBS).

Sądzi się, że zespół jelita drażliwego jest skutkiem zbyt intensywnej reakcji układu trawiennego na czynniki emocjonalne czynniki. Opracowana przez uczonych kapsułka może przydać cennych informacji na temat funkcjonowania jelit w różnych warunkach i zrewidować ocenę przyczyn wspomnianego i innych zaburzeń.

Najczęstsze objawy IBS obejmują: ból brzucha, skurcze lub wzdęcia, nadmiar gazów, biegunka lub , śluz w stolcu. Do najpowszechniejszych przyczyn choroby zalicza się: skurcze jelit, zaburzenia układu nerwowego, , zmiany w mikrobiomie (bakterii w jelitach). Głównymi „wyzwalaczami" objawów są: , niewłaściwa dieta oraz zaburzenia hormonalne.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X