Strona głównaZdrowieNocne poty a zaburzenia poznawcze - istnieje związek u kobiet w okresie menopauzy?

Nocne poty a zaburzenia poznawcze - istnieje związek u kobiet w okresie menopauzy?

Częstszemu doświadczaniu nocnego pocenia się zwykle towarzyszy dłuższy sen, a ten z kolei jest związany z osłabieniem skupienia uwagi i zdolności myślenia.
Nocne poty a zaburzenia poznawcze - istnieje związek u kobiet w okresie menopauzy? [Fot. Andrey Popov - Fotolia.com]
Kobiety doświadczające menopauzy, które zmagają się z nocnymi potami, sypiają dłużej, a im dłużej śpią, tym większe problemy mają z określonymi , w tym ze zdolnością myślenia.

Wcześniejsze badania wykazały związek między uderzeniami gorąca w ciągu dnia i gorszą wydajnością pamięci. W kolejnych testach skoncentrowano się na objawie nocnych potów doświadczanym przez kobiety po i ogólnym czasie snu tych pacjentek. Jak ustalono, częstsze nocne poty oznaczały dłuższy dobowy odpoczynek. Co więcej, panie, które musiały więcej odpoczywać, były się bardziej podatne na deficyty kory przedczołowej, w tym osłabioną uwagę i funkcje wykonawcze (aktywność umysłową sterującą przebiegiem procesów poznawczych). Jednocześnie i pocenie się za dnia nie skutkowało wydłużonym snem i problemami kognitywnymi, zaznaczają autorzy badań.

To nowatorski wgląd we wpływ objawów menopauzy na sprawność poznawczą u kobiet z rakiem piersi. Daje wskazówkę, że leczenie uderzeń gorąca może poprawić funkcje poznawcze u tych kobiet poprzez oddziaływanie na , wnioskują autorzy badań z University of Illinois w Chicago.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy