Strona głównaZdrowieNocne marki są bardziej zagrożone cukrzycą

Nocne marki są bardziej zagrożone cukrzycą

Jesteś rannym ptaszkiem czy nocnym markiem? Schemat aktywności i cykl snu mogą wpływać na ryzyko chorób, w tym cukrzycy typu 2 i problemów sercowo-naczyniowych.
Nocne marki są bardziej zagrożone cukrzycą [fot. Susanne Jutzeler, Schweiz, from Pixabay]
Pory aktywności i skutkują różnicami metabolicznymi i zmieniają preferencje naszego organizmu co do źródeł energii. Jak się okazuje, ci, którzy przesiadują do późnych godzin, mają niższą zdolność wykorzystywania tłuszczu jako energii, co oznacza, że w ich organizmach mogą gromadzić się tłuszcze, co zwiększa ryzyko i chorób układu krążenia.

Różnice metaboliczne dotyczą tego, jak organizm wykorzystuje insulinę do wychwytu glukozy przez komórki, dla jej magazynowania i energetycznego wykorzystania. Osoby, które są „rannymi ptaszkami" częściej wykorzystują tłuszcz jako źródło energii i są bardziej aktywne w ciągu dnia oraz cechują się wyższym poziomem wydolności tlenowej niż nocne marki. Ci ostatni zużywają mniej tłuszczu na energię w spoczynku i podczas .

Przez tydzień monitorowano czas aktywności grupy ludzi, która stosowała taka samą dietę pod względem ilości kalorii i składników odżywczych. Aby ocenić wydatki energetyczne, sprawdzono metabolizm uczestników w spoczynku oraz podczas sesji ćwiczeń o umiarkowanej i o wysokiej intensywności na bieżni.

Jak odkryto, osoby, które wstawały skoro świt, zużywały więcej tłuszczu na energię zarówno w spoczynku, jak i podczas ćwiczeń. Ponadto były one bardziej wrażliwe na insulinę. Ludzie późno chodzący spać z kolei byli bardziej oporni na insulinę, więc ich organizmy potrzebowały więcej tego hormonu, aby obniżyć poziom glukozy we krwi, a co więcej, ich ciała preferowały węglowodany jako źródło energii, a nie tłuszcze. Zaburzona zdolność do reagowania na insulinę może być szkodliwa - oznacza wyższe ryzyko cukrzycy typu 2 i chorób serca. Pozostaje jednak niejasne, dlaczego istnieją takie różnice w metabolizmie ludzi funkcjonujących o różnych porach.

- Różnice w metabolizmie tłuszczów między osobami wstającymi rano i tymi, którzy lubią pospać, pokazują, że rytm dobowy naszego organizmu może oddziaływać na sposób, w jaki nasz organizm wykorzystuje insulinę. Zdolność reagowania na hormon ma ważne efekty dla zdrowia. Jak się wydaje, że chronotyp wpływa na nasz metabolizm i działanie hormonów, więc można do wykorzystać jako czynnik do przewidywania ryzyka problemów zdrowotnych - mówi prof. Steven Malin z Rutgers University.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy