Strona głównaZdrowieNiższy poziom sodu, a wyższy potasu to niższe ryzyko chorób serca

Niższy poziom sodu, a wyższy potasu to niższe ryzyko chorób serca

Niższa ilość sodu i wyższa potasu w diecie wiąże się z niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych u większości ludzi.
Niższy poziom sodu, a wyższy potasu to niższe ryzyko chorób serca [fot. Bruno /Germany from Pixabay]
Sód, jeden ze składników soli kuchennej, występuje naturalnie w różnych produktach, ale jego duże ilości często są dodawane do przetwarzanej i gotowej żywności. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała niedawno wytyczne zachęcające przemysł spożywczy do ograniczania sodu, który ma związek z podwyższonym ciśnieniem krwi.

Potas ma odmienny wpływ na organizm - może pomóc rozluźnić naczynia krwionośne i nasilać wydalanie sodu, równocześnie obniżając ciśnienie krwi. Bogate źródła to m. in. owoce, zielone warzywa liściaste, , orzechy, produkty mleczne i warzywa bogate w skrobię, takie jak dynia.

Wraz ze wzrostem dziennego spożycia rośnie ciśnienie krwi, a wraz ze wzrostem ciśnienia zwiększa się ryzyko chorób układu krążenia. Zwracano jednak uwagę, że większość testów obejmowało pojedyncze pomiary poziomu sodu, które są niedostateczne dla określenia codziennej ilości tego pierwiastka w diecie.

Kiedy uwzględniono czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, ustalono, że większe ilości sodu, mierzone na podstawie wielu próbek moczu w ciągu 24 godzin, były istotnie związane z wyższym ryzykiem sercowo-naczyniowym i miała na to wpływ codzienna dieta.

Każde zwiększenie wydalania sodu o 1000 mg dziennie wiązało się z 18 proc. wzrostem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Na każde zwiększenie wydalania potasu o 1000 mg dziennie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych było o 18 proc. niższe. Co więcej, wyższy stosunek sodu do potasu miał znaczący związek ze zwiększonym prawdopodobieństwem problemów sercowo-naczyniowych. Taką zależność odnotowano bez względu na wiek, płeć, wyjściowe , masę ciała i lata obserwacji.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy