Strona głównaZdrowieNiższy BMI to niższe ryzyko cukrzycy i u bardziej, i u mniej zagrożonych

Niższy BMI to niższe ryzyko cukrzycy i u bardziej, i u mniej zagrożonych

Niższy wskaźnik masy ciała (BMI) jest powiązany ze słabszym ryzykiem cukrzycy typu 2 wśród osób z różną historią rodzinną, genetycznymi czynnikami ryzyka i masą ciała.
Niższy BMI to niższe ryzyko cukrzycy i u bardziej, i u mniej zagrożonych [© Karen Roach - Fotolia.com]
Schudnięcie daje wymierne korzyści w osłabianiu ryzyka cukrzycy typu 2 u osób wysokiego ryzyka i pacjentów ze stanem przedcukrzycowym, nie było jednak jasne, czy przydaje też korzyści u ludzi o relatywnie niewielkim zagrożeniu tą formą choroby. Teraz sprawdzono związek między BMI, rodzinną historią cukrzycy i genetycznymi czynnikami ryzyka choroby.

Spośród kilkuset tysięcy ludzi, u niemal 5 proc. zdiagnozowano cukrzycę typu 2 i potwierdzono, że jej występowanie jest związane z wyższym , rodzinną historią zachorowań i genetycznymi czynnikami ryzyka. Co więcej, okazało się, że zmniejszenie BMI o 1 kg/m2 wiązało się z 1,37-krotnym zmniejszeniem zagrożenia cukrzycą typu 2 wśród osób bez nadwagi (z BMI poniżej 25) i bez rodzinnej historii cukrzycy. To podobny efekt, jaki obserwuje się w przypadku zmniejszenia BMI u osób otyłych.

- Odkrycia sugerują, że wszyscy mogą istotnie zmniejszyć ryzyko poprzez utratę na wadze - mówią autorzy z Uniwersytetu Stanforda. Ostrzegają również, że wyniki należy traktować z rezerwą, ponieważ nie badano rzeczywistych . Niższy BMI w ciągu życia może chronić przed cukrzycą, jednak, przykładowo, nie wiadomo, czy zmniejszenie wagi w późniejszym życiu, po dziesiątkach lat „noszenia" nadmiaru kilogramów, da taki sam ochronny skutek.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy