Strona głównaZdrowieNiskowęglowodanowa dieta pomoże chorym na cukrzycę typu 1?

Niskowęglowodanowa dieta pomoże chorym na cukrzycę typu 1?

Dla pacjentów chorych na cukrzycę bardzo ważne jest kontrolowanie poziomu cukru we krwi, sposób odżywiania się zaś jednym z pomocnych w tym elementów. Nowe badania pokazały, że w przypadku osób zmagających się z cukrzycą typu 1 skuteczna w tym zakresie może być dieta niskowęglowodanowa.
Niskowęglowodanowa dieta pomoże chorym na cukrzycę typu 1? [Fot. exclusive-design - Fotolia.com] typu 1 to przewlekły stan chorobowy, w którym nie wytwarza w ogóle lub w bardzo niewielkich, niedostatecznych ilościach. Dotyczy głównie dzieci i młodzieży. Jedynym lekiem na tę formę choroby jest przyjmowanie insuliny - poprzez pompę insulinową lub poprzez zastrzyki wykonywane za pomocą urządzenia nazywanego penem. Ilość insuliny i zastrzyków w ciągu doby są różne u różnych pacjentów i określane przez diabetologa. Lekarze Boston Children's Hospital sprawdzili, jak na tę chorobę wpływa stosowanie .

W testach wzięło udział kilkaset osób. Autorzy zgromadzili informacje o diagnozie cukrzycy, sposobach kontroli poziomu cukru we krwi, a także różnych wynikach badań zawartych w dokumentacji medycznej.

Uczestnicy jedli dziennie nie więcej niż 36 gramów węglowodanów, co stanowiło 5 proc. wszystkich kalorii z dziennego menu. Okazało się, że wartości hemoglobiny A1c (jej pomiar daje informację o efektywności kontroli poziomu cukru) wyniosły średnio 5,67 procent. Co ważne, A1c poniżej 5,7 jest uważana za normę.

Autorzy zaznaczają, że badanie miało charakter obserwacyjny i nie obejmowało grupy kontrolnej. Ostrzegają też, że modyfikacje sposobu odżywiania się nie mogą zastępić przepisanych przez lekarza farmaceutyków. Poza tym zalecają poradę u diabetologa przed podjęciem decyzji o zmianie diety.

O wynikach badań można przeczytać w magazynie pediatrics.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy