Strona głównaZdrowieNiskotłuszczowa dieta pomaga zapobiec demencji

Niskotłuszczowa dieta pomaga zapobiec demencji

Przestrzeganie podstawowych zasad zdrowej diety, tj. jedzenie mniejszej ilości czerwonego mięsa i cukrów, a zwiększenie ilości spożywanych warzyw, owoców oraz ryb ma znaczny wpływ na nasze samopoczucie. Takie menu może również pomóc zapobiec demencji.
Niskotłuszczowa dieta pomaga zapobiec demencji Z badań wynika, że dieta uboga w nasycone tłuszcze i cukier może poprawić pamięć i zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji.

Naukowcy z University of Washington i centrum medycznego Veterans Affairs Puget Sound postanowiliśmy sprawdzić, czy zmiany w diecie mogą mieć wpływ na ryzyko choroby Alzheimera lub przydać korzyści tym, u których już zanotowano wczesne objawy choroby.

Okazało się, że dieta bogata w owoce, warzywa, zboża, ryby i oliwę z oliwek może poprawić pewne zdolności pamięciowe, zarówno u zdrowych osób w starszym wieku, jak również u tych, którzy doświadczali już kłopotów z pamięcią.

Co istotne, opisywany sposób odżywiania się pomógł zdrowym osobom obniżyć ryzyko rozwoju demencji. Po czterech tygodniach diety niskotłuszczowej zanotowano u nich mniejszą ilość toksycznych białek i dowodów stanów zapalnych w płynie mózgowo-rdzeniowym, które uważa się za bio-markerychoroby Alzheimera.

Wyniki badań opublikowano w Archives of Neurology.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy