Strona głównaZdrowieNiskotłuszczowa dieta nieskuteczna dla zachowania efektów odchudzania?

Niskotłuszczowa dieta nieskuteczna dla zachowania efektów odchudzania?

Jeśli chcesz stracić na wadze, dieta niskotłuszczowa nie jest dobrym wyborem, wynika z nowych badań.
Niskotłuszczowa dieta nieskuteczna dla zachowania efektów odchudzania? [©  Maksim Shebeko - Fotolia.com] Metaanaliza diety niskotłuszczowej wykazała, że ten sposób odżywiania się nie był skuteczny dla długotrwałego utrzymania utraty wagi w porównaniu do diet o wyższym poziomie tłuszczu.

- Nie ma dowodów pozwalających na polecenie . Obecne zalecenia dietetyczne, by ograniczać tłuszcz, który zawiera ponad dwa razy kalorii na gram niż węglowodany i , wynikają z myślenia, że zmniejszenie spożycia tłuszczu w naturalny sposób prowadzi do utraty wagi. Jednak nasze solidne dowody wyraźnie wskazują, że jest inaczej - wyjaśnia Deirdre Tobias Brigham z Harvard Medical School, współautorka badań.

Przenalizowano 53 randomizowane badania porównujące skuteczność diet niskotłuszczowych i innych rodzajów odżywiania się, które obejmowały ponad 68 tysięcy ludzi. Naukowcy odkryli, że dieta o obniżonej zawartości tłuszczu doprowadziła do większej utraty wagi jedynie w porównaniu ze sposobem jedzenia, który w ogóle nie uległ zmianie. Ludzie stosujący jadłospis o niskim poziomie węglowodanów stracili znacznie masy ciała niż ci, którzy stosowali menu o niskiej zawartości tłuszczu. Co wiecej, nawet gdy dieta niskotłuszczowa skutkowała utratą masy ciała, nie udawało się utrzymać tego status quo na dłużej.

Diety niskotłuszczowe nie są kluczem do trwałej utraty wagi, pomimo faktu, że gram tłuszczu ma większą zawartość kalorii niż gram węglowodanów, oceniają eksperci.

Ograniczanie węglowodanów jest podstawą kontroli wagi u pacjentów z . Zatem podobny sposób powinien być polecany jest pacjentom bez cukrzycy, sądzą dietetycy.

Wyniki badań opublikowano w The Lancet Diabetes & Endocrinology.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy