Strona głównaZdrowieNiskokaloryczna dieta śródziemnomorska może wpływać na geny i przyczyniać się do poprawy zdrowia

Niskokaloryczna dieta śródziemnomorska może wpływać na geny i przyczyniać się do poprawy zdrowia

Nowe badanie pokazuje, że bogata w tłuszcze dieta śródziemnomorska, zawierająca orzechy i oliwę z pierwszego tłoczenia, może modyfikować funkcję genów niektórych komórek. Właściwości te powinny pomóc w walce z szeregiem chorób, szczególnie układu krążenia.
Niskokaloryczna dieta śródziemnomorska może wpływać na geny i przyczyniać się do poprawy zdrowia [© julijadmi - Fotolia.com] Sprawny przebieg procesu metylacji ma podstawowe znaczenie dla właściwego funkcjonowania niemal wszystkich układów fizjologicznych ludzkiego organizmu. Metylacja DNA to naturalny proces związany z kontrolowaniem prawidłowej ekspresji genów w komórkach organizmu, dzięki której działa on właściwie i pozostaje zdrowy.

W ramach projektu , dofinansowanego ze środków unijnych, zespół naukowców starał się odpowiedzieć na pytanie, czy interwencja przy pomocy dwóch śródziemnomorskich diet - jednej bogatej w oliwę z pierwszego tłoczenia, a drugiej w orzechy - wpływa na stan metylacji genów białych krwinek krwi obwodowej.

Wyniki prac zostały opublikowane w czasopiśmie . Badanie koncentrowało się na trzech grupach interwencji u ochotników z wysokim ryzykiem chorób układu krążenia: (MedDiet) + oliwa, MedDiet + orzechy oraz grupie kontrolnej stosującej . Zespół twierdzi, że określone elementy MedDiet, szczególnie orzechy i oliwa, powodowały zmiany metylacji w kilku genach krwinek białych krwi obwodowej. „Zmiany te mają potencjalne działanie prozdrowotne - chodzi tu szczególnie o zmiany w genach powiązanych z metabolizmem pośrednim, cukrzycą, stanem zapalnym i transdukcją sygnałów, co może pomóc w wyjaśnieniu wpływu MedDiet i jakości tłuszczów na zdrowie", wyjaśniają uczeni.

Omawiane badanie przeprowadzono w ramach próby PREDIMED. to wieloośrodkowe, randomizowane badanie dotyczące interwencji żywieniowych, przeprowadzone w Hiszpanii w latach 2003-2011 w celu oceny wpływu diety śródziemnomorskiej na przeciwdziałanie chorobom sercowo-naczyniowym. Uczestnikami byli mężczyźni w wieku od 55 do 80 lat oraz kobiety w wieku od 60 do 80 lat, bez wcześniejszej historii chorób układu krążenia.

Założeniem badania jest opracowanie nowego, niedrogiego i zbilansowanego podejścia pozwalającego na zmniejszenie wskaźników zachorowalności i śmiertelności z powodu chorób układu krążenia wśród osób z nadwagą lub otyłością, wykraczającego poza obserwacje poczynione w badaniu I PREDIMED. Badacze stwierdzili znacząco większą utratę masy ciała w grupie interwencyjnej niż w grupie kontrolnej, jak również bardziej istotne zmniejszenie obwodu talii. W grupie interwencyjnej zaobserwowano też większe obniżenie ciśnienia krwi, poziomu glukozy na czczo oraz ogólnego poziomu cholesterolu.
Uczeni stwierdzili, że niskokaloryczna dieta MedDiet połączona z aktywnością fizyczną okazała się „lepsza od diety w grupie kontrolnej pod względem trwałej utraty masy ciała i złagodzenia zespołu metabolicznego".
W projekcie PREDIMED PLUS wzięło udział 6919 uczestników z ponad 20 ośrodków terenowych w różnych regionach Hiszpanii.

Więcej informacji:


Źródło: Na podstawie informacji uzyskanych z projektu i komunikatów prasowych

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy