Strona głównaZdrowieNiski poziom witaminy K osłabia mobilność osób starszych

Niski poziom witaminy K osłabia mobilność osób starszych

Niskie poziomy witaminy K mają związek ze zwiększonym ryzykiem ograniczenia mobilności i niepełnosprawności u osób starszych, mówią badacze z Uniwersytetu Tufts.
Niski poziom witaminy K osłabia mobilność osób starszych [fot.  Konstantin Kolosov from Pixabay]
Okazuje się, że istnieje związek między biomarkerami poziomu witaminy K i początkiem ograniczenia oraz niepełnosprawności u osób starszych.
Ze względu na rosnącą populację osób starszych ważne jest zrozumienie różnych czynników ryzyka niepełnosprawności ruchowej - mówi Kyla Shea z Uniwersytetu Tufts - Niski poziom jest związany z rozwojem chorób przewlekłych, które prowadzą do niepełnosprawności. Wcześniejsze badania wykazały, że zbyt mała ilość tej witaminy jest oznacza wolniejszą prędkość chodzenia i wyższe ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów..
Starsze osoby z niską ilością witaminy K były bardziej narażone na osłabienie mobilności i niepełnosprawność. Dokładniej rzecz ujmując, niedobory witaminy K w krwiobiegu oznaczały niemal 1,5 razy wyższe ryzyko ograniczenia sprawności ruchowej i prawie dwukrotnie wyższe zagrożenie niepełnosprawnością ruchową niż u osób z odpowiednią ilością tej witaminy. Dotyczyło to zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

W badaniu uczestniczyło ponad tysiąc kobiet i mężczyzn w wieku 70-79 lat. Mobilność seniorów oceniano rok co kilka miesięcy. Ograniczenie mobilności zdefiniowano co najmniej dwukrotne kłopoty z przejściem ćwierci mili lub pokonaniem 10 kroków bez odpoczynku, zaś została określona jako niemożność chodzenia w takim samym wymiarze.

Najlepsze źródła witaminy K w pożywieniu obejmują: szpinak, jarmuż i brokuły, a także niektóre produkty mleczne. Dla przeciętnej osoby dorosłej jedna miseczka surowego szpinaku dostarcza 145 mikrogramów witaminy K1, czyli 181 procent dziennej rekomendowanej ilości tej witaminy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy