20-08-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Dieta bogata w magnez jest kluczowa dla naszego zdrowia - zmniejsza ryzyko uszkodzenia DNA i wystąpienia przewlekłych chorób zwyrodnieniowych.
Na University of South Australia przebadano próbki krwi 172 osób w średnim wieku i odkryto istotny związek między niskim poziomem a wysokim poziomem genotoksycznego aminokwasu zwanego homocysteiną.
Nadmiar tego toksycznego związku uszkadza geny organizmu, czyniąc ludzi bardziej podatnymi na chorobę Alzheimera i Parkinsona, choroby przewodu pokarmowego, szereg nowotworów i cukrzycę.
Produkty pełnoziarniste, ciemnozielone warzywa liściaste, , fasola i gorzka czekolada są bogate w magnez i pomagają organizmowi wytwarzać energię, budować zęby i kości, regulować poziom cukru we krwi i ciśnienie krwi oraz zapewniają prawidłowe funkcjonowanie serca, i nerek.
Niska ilość magnezu (mniej niż 300 mg dziennie) może zwiększać ryzyko wystąpienia wielu chorób, ale jego rola w zapobieganiu uszkodzeniom DNA nie została do tej pory w pełni zbadana u ludzi. - Nasze testy wykazały bezpośrednią korelację między niskim poziomem magnezu we krwi (mniej niż 18 mg/l) a zwiększonym uszkodzeniem DNA, nawet po uwzględnieniu płci i wieku - mówi dr Permal Deo, współautor badań.
- Zmierzono poziom magnezu, homocysteiny (Hcy), kwasu foliowego i witaminy B12 we krwi, wykazując odwrotną korelację między magnezem a Hcy oraz dodatnią korelację między magnezem, kwasem foliowym i witaminą B12. Wskazuje to, że odpowiednio wysoki poziom magnezu we krwi jest niezbędny do ochrony naszych genów przed toksycznością powodowaną przez homocysteinę, która wzrasta, gdy występuje niedobór i - wyjaśnia dr Deo.
Przewlekły niedobór magnezu prawdopodobnie zaburza zdolność organizmu do wytwarzania energii i komórek energetycznych, powodując przyspieszone starzenie się tkanek i czyniąc ludzi bardziej podatnymi na wcześniejsze wystąpienie wielu chorób.
Magnez jest czwartym pod względem ilości minerałem występującym w ludzkim organizmie. Ponad 600 enzymów wymaga go jako czynnika wspomagającego ich działanie, a prawie 200 wymaga go do aktywacji kluczowych procesów w organizmie.
- Warto przeprowadzić badania, które pozwolą na określenie optymalnej dawki magnezu w diecie, czy to poprzez żywność, czy suplementy, i tego, jak może to wpłynąć na rozwój raka i innych chorób przewlekłych - mówi profesor Michael Fenech, współautor badań.
Na podstawie:
Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »
Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »