Strona głównaZdrowieNiska różnorodność mikrobiomu jelitowego zagraża zdrowiu

Niska różnorodność mikrobiomu jelitowego zagraża zdrowiu

W ludzkim mikrobiomie jelitowym znajdują się miliardy bakterii. W wyniku chorób, niewłaściwego stylu życia lub stosowania określonych leków różnorodność bakterii może jednak znacznie się zmniejszyć, co wywołuje określone zaburzenia funkcjonowania organizmu i może sprzyjać chorobom.
Niska różnorodność mikrobiomu jelitowego zagraża zdrowiu [© 7activestudio - Fotolia.com]
W ludzkich jelitach znajduje się średnio ponad 150 gatunków bakterii. Mają one udział w wielu różnych procesach zachodzących w naszym organizmie, m. in. wspomagają trawienie, a także produkcję witamin, hormonów i niezbędnych aminokwasów.

Dieta to główny czynnik odpowiadający za to, jakie bakterie tworzą florę jelitową, tymczasem najbardziej popularny na Zachodzie sposób odżywiania się jest bogaty w tłuszcze i rafinowane cukry, a ubogi w błonnik, co zmniejsza różnorodność mikrobiologiczną.
Różne dotychczasowe badania pokazały, że zaburzenia w mikrobiocie jelitowej może mieć niekorzystne przełożenie na stan zdrowia.

Jedno z nich dowiodło, że zespół chronicznego zmęczenia ma związek ze zmianami w mikroflorze jelitowej. Innym przykładem choroby związanej z mikrobiomami jelitowymi są stany zapalne jelit, czyli grupa wieloczynnikowych, idiopatycznych i nawracających stanów zapalnych przewodu pokarmowego. Dalej, ostatnie ustalenia sugerują, że mikroflora jelitowa odgrywa pewną rolę w rozwoju i .

Ponadto dowody naukowe wskazują na dysbiozę (zaburzenia w mikrobiomie) jako możliwy czynnik ryzyka chorób autoimmunologicznych, takich jak , a także cukrzycy typu 1, tocznia rumieniowatego układowego czy .

Ostatnio ustalono również, że mikrobiom jelitowy, który współreguluje metabolizm, ma wpływ, wraz z innymi czynnikami, na poziom ryzyka .

Przeczytaj także


Celiaklia - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Celiakia to najpoważniejsza nietolerancja pokarmowa - określa się ją też jako chorobę trzewną. Choroba ta nie jest alergią, z której można się wyleczyć - jest bowiem wywoływana specyficzną odpowiedzią autoimmunologiczną na produkty zawierające gluten. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy