Strona głównaZdrowieNigdy nie jest za późno, by rzucić palenie. W każdym wieku coś zyskujesz

Nigdy nie jest za późno, by rzucić palenie. W każdym wieku coś zyskujesz

Jeśli palisz papierosy od wielu lat i nie masz motywacji, by zerwać z nałogiem, bo wydaje ci się, że już nic nie naprawisz, przemyśl sprawę raz jeszcze. Oto garść informacji, które dadzą ci nowy impuls do podjęcia decyzji o zaprzestaniu palenia.
Nigdy nie jest za późno, by rzucić palenie Jak podaje amerykański Narodowy Instytut Raka, uczestnicy, którzy rzucili palenie w po sześćdziesiątce, byli o 23 procent mniej narażeni na śmierć w czasie monitorowania ich zdrowia, niż ci, którzy palili jeszcze po siedemdziesiątce. Eksperci uważają, że zarówno wiek rozpoczęcia palenia, jak i rzucenia nałogu ma wpływ na długość życia.

Badacze ustalili, że stanowi istotny czynnik prognostyczny przedwczesnej śmierci wśród palaczy w średnim wieku, ale jest również silnie związane z wcześniejszym zgonem wśród osób w wieku powyżej 70 lat. W porównaniu z tymi, którzy nigdy nie palili, palacze po siedemdziesiątce byli trzy razy bardziej narażeni na śmierć w okresie sześciu lat badań.

Kontynuowanie palenia zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci, ponieważ wiąże się z wyższym prawdopodobieństwem raka, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc () i , mówią eksperci. Jednocześnie podkreślają, że korzyści dla zdrowia zyskuje się w każdym wieku.

Badacze odnotowali przyczyny śmierci ponad 160 trysięcy uczestników, najczestsze były te zwiazane z paleniem: i inne nowotwory rozwjające się w wyniku palenia (m. in. rak pęcherza, jelita grubego, przełyku, głowy i szyi, nerek, miedniczki nerkowej, wątroby, , raka żołądka i ostrej białaczki szpikowej), a także: choroby serca, , , choroby układu oddechowego (jak zapalenie płuc), grypa i POChP. Naukowcy wzięli pod uwagę również wiek, płeć, poziom wykształcenia i poziom spożycia alkoholu. Okazało się, że bez wzgledu na inne czynniki, papierosy były silnym predyktorem ryzyka przedwczesnej śmierci.

Wyniki badań są dostępne w American Journal of Preventive Medicine.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć