Strona głównaZdrowieNiezwykłe zastosowanie choinki - ekstrakt z sosny pomaga leczyć chore stawy i ból

Niezwykłe zastosowanie choinki - ekstrakt z sosny pomaga leczyć chore stawy i ból

W korze sosny zwyczajnej zidentyfikowano grupę związków przeciwzapalnych, które mogą zostać wykorzystane w suplementach diety lub lekach na zapalenie stawów i ból. Pomocne w walce z bólem związki prawdopodobnie można znaleźć również w innych gatunkach sosny, uważają eksperci.
Niezwykłe zastosowanie choinki - ekstrakt z sosny pomaga leczyć chore stawy i ból [fot. congerdesign from Pixabay]
Związki przeciwzapalne znajdują się w wielu różnych gatunkach roślin, ale teraz wykryto je także w wykorzystywanej często jako choinka sośnie. Substancje, o których mowa, to fenole, grupa wysoce aktywnych roślinnych związków, których działanie wiąże się z korzystnymi skutkami prozdrowotnymi.

- Wstępne badania pokazały, że wysoce oczyszczony ekstrakt z kory ma silne działanie przeciwzapalne. Być może osoby z mogą złagodzić , stosując suplementy diety wykonane z choinek - mówi dr Kalevi Pihlaja Uniwersytecie Turku w Finlandii. Zastrzega jednak, że ekstrakt użyty w badaniu nie został jeszcze przetestowany na zwierzętach i ludziach. Nie wiadomo, jakie dawki są najskuteczniejsze i czy nie ma efektów ubocznych.

Ekstrakt z kory sosny od wielu lat jest stosowany na całym świecie w medycynie ludowej w leczeniu różnych schorzeń - od ran po kaszel. Badania medyczne potwierdzają, że może łagodzić , astmę, i raka skóry.

W ramach szerszych poszukiwań prozdrowotnych związków w roślinach, które można by wykorzystać do produktów spożywczych lub nutraceutyków, przetestowano kilka różnych preparatów ekstraktu z kory sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris) i zidentyfikowali do 28 substancji, a część z nich wykazywała wysoką aktywność biologiczną.

Ekstrakty zastosowano na mysie komórki zapalne (makrofagi), które mogą wytwarzać tlenek azotu i prostaglandyny E2 (PGE2), substancje, o których wiadomo, że nierzadko wywołują stan zapalny, gdy są wytwarzane w nadmiernych ilościach, na przykład podczas choroby lub urazu. Wyniki porównano z reakcjami chemicznymi komórek zapalnych, na które nie zastosowano ekstraktów z kory sosny.

Odkryto, że najbardziej oczyszczony z testowanych ekstraktów wykazywał najsilniejsze działanie przeciwzapalne. Osłabił nawet o 63 procent produkcję tlenku azotu, którego nadmiar ma związek z zapaleniem stawów i problemami z krążeniem. Podobnie ustalono, że to samo stężenie ekstraktu hamowało o 77 procent produkcję prostaglandyn E2, których nadmiar jest powiązany z zapaleniem stawów i bólem.

Nie wiadomo, jak związki z ekstraktu mają się do środków przeciwzapalnych, które są już dostępne w aptekach. Niektóre substancje fenolowe zidentyfikowane w ekstrakcie są już znane naukowcom jako silne zwalczające choroby, jednakże obecne tam są również związki, które nie zostały jeszcze naukowo scharakteryzowane.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć