Strona głównaZdrowieNiezdolność do zachowania równowagi może wskazywać na zmiany objętości mózgu

Niezdolność do zachowania równowagi może wskazywać na zmiany objętości mózgu

Równowaga fizyczna jest powiązana z objętością hipokampu, części mózgu odpowiedzialnej m. in. za pamięć.
Niezdolność do zachowania równowagi może wskazywać na zmiany objętości mózgu [fot. Pete Linforth from Pixabay]
Wiadomo, że mózg zmienia się wraz z wiekiem i rozwojem różnych chorób. Teraz naukowcy z Japonii odkryli, że objętość określonego obszaru mózgu jest skorelowana z .

Na Uniwersytecie w Tsukuba ustalono, że objętość hipokampu ma związek ze zdolnością do utrzymywania równowagi u zdrowych starszych osób.

Hipokamp ma udział w utrwalaniu informacji pamięciowych dotyczących nawigacji, świadomości przestrzennej i sekwencji motorycznych. Ostatnie testy pokazały, że informacje z układu przedsionkowego, który reguluje równowagę i pozycję ciała, są ważne zarówno dla funkcji hipokampa, jak i przestrzennej.

- Równowaga posturalna wymaga integracji różnych układów mózgowych - mówi profesor Tetsuaki Arai. - Aby kompleksowo zbadać obszary mózgu powiązane z równowagą, chcieliśmy najpierw ocenić cechy zdrowych starszych osób - dodaje.

Trzydziestu zdrowych seniorów poddało się testom równowagi, funkcji poznawczych i rezonansowi magnetycznemu, które umożliwiły ocenę objętości hipokampa. Równowagę mierzono za pomocą wskaźnika stabilności postawy: uczestnicy stali na różnego rodzaju powierzchniach i raz mieli oczy otwarte, a raz zamknięte.

- Wyniki były zaskakujące. Odkryliśmy silny związek między zdolnością i objętością określonych obszarów hipokampa - mówi Miho Ota, współautor badań. Zależność ta była najsilniejsza w przypadku balansowania na miękkiej powierzchni z zamkniętymi oczami.

Odkrycia związku między funkcją przedsionkową i równowagą u osób z demencją mogą być przydatne. Przyszłe testy pozwolą sprawdzić, czy leczenie zaburzeń równowagi może zwiększyć objętość hipokampa, a także czy objętość hipokampa można wykorzystać do przewidywania wyników działań terapeutycznych w przypadku zaburzeń równowagi u osób z demencją.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy