Strona głównaZdrowieNiezbędne minerały - miedź

Niezbędne minerały - miedź

Choć jest wykorzystywana przez człowieka od tysięcy lat do wyrobu narzędzi, miedź odgrywa również ważną rolę w organizmie.
Niezbędne minerały - miedź Funkcje minerału

Miedź jest niezbędna dla organizmu w celu transformacji żelaza w hemoglobiny, barwnik, który odpowiada za czerwień krwi i umożliwia transportowanie tlenu w organizmie. Ponadto pierwiastek pomaga również w produkcji tyrozyny, aminokwasu będącego prekursorem hormonów , niektórych neuroprzekaźników, a także umożliwia zachować włosom i skórze odpowiedni kolor.

Miedź pomaga również w funkcjonowaniu białek, które odpowiadają za wzrost organizmu i działaniu układu nerwowego oraz uwalnianiu energii, kontroli stanu zapalnego i uszkodzeń wywoływanych przez wolne rodniki. Co więcej miedź wraz z i manganem stanowią istotną część wszystkich enzymów antyoksydacyjnych w organizmie.

Dawkowanie

Nie ustalono powszechnie rekomendowanej dawki miedzi, ale uważa się, że 2 mg to odpowiednia ilość - zawiera ją np. mała porcja sardynek lub nasion słonecznika.

Objawy niedoboru


Niedostateczna ilość miedzi w organizmie może przyczynić się do wysokiego poziomu "złego" (LDL) i niskiego poziomu "dobrego" cholesterolu (HDL), a ponadto może oddziaływać na rozwój problemów z sercem i krążeniem.

Symptomy niedoboru miedzi obejmują też zmęczenie, niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza, a także zmiany koloru włosów i skóry.

Źródło miedzi

Minerał znajduje się w: wątróbce, owocach morza, takich jak ostrygi i kraby, sardynkach, orzechach, nasionach, grzybach, pieczywie pełnoziarnistym.

Nadmiar


Nadmierne spożycie miedzi występuje rzadko, ale może być spowodowane zanieczyszczeniem wody pitnej w miedzianych rurach wodnych. Dawka na poziomie ponad 5 mg na dobę może powodować , biegunkę i objawy . Nadmiar miedzi może zmniejszyć ilość manganu w organizmie.

Badania


Uczeni odkryli, że krótkoterminowy wzrost spożycia miedzi może pomóc zmniejszyć gorączkę, obrzęk i złagodzić zmniejszenie ruchomości stawów u chorych z .

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy