Strona głównaZdrowieNiezbędne minerały - fosfor

Niezbędne minerały - fosfor

Fosfor to mineralny składnikiem odżywczy niezbędny dla wzrostu i rozwoju tkanki kostnej i miękkiej. Źródłem fosforu są: produkty mleczne, wątróbka, owoce morza, tłuste ryby i mięso.
Niezbędne minerały - fosfor Funkcje minerału

Fosfor łączy się z wapniem tworząc fosforan wapnia, który jest niezbędny do utrzymania kości w dobrym stanie. Około 80 procent fosforu w organizmie jest zgromadzonych w szkielecie.

Fosfor mineralny jest ważnym składnikiem odżywczym dla wzrostu i rozwoju tkanki kostnej i miękkiej. Jest magazynowany głównie w i tanowi element niezbędny do produkcji energii, a także dla struktury DNA.

Nadmiar

Zalecana dzienna dawka fosforu wynosi 800 mg.

Bezpieczna górna dawka fosforu wynosi 1 500 mg dziennie. Zbyt duże spożycie minerału może zmniejszyć poziom w organizmie. Długotrwałe stosowanie leków zobojętniających może zmniejszyć poziom fosforu w organizmie.

Napoje gazowane typu cola zawierają dużo kwasu fosforowego i nadmierne ich spożycie może zmniejszyć poziom wapnia.

Niedobór

Wśród objawów niedoboru fosforu notuje się: niską gęstość kości, , osłabienie, zmęczenie, drżenie i skurcze mięśni zwłaszcza twarzy, dłoni i stóp. Najlepsze formy suplementów to: fosforan wapnia i fosforan sodu. Wysokie spożycie alkoholu może obniżyć poziom fosforu.

Badania

Nowe badania sugerują, że fosfor odgrywa kluczową rolę w rozwoju masy kostnej i obejmuje połowę masy kości. Zażycie dodatkowej dawki fosforu może pomóc leczyć złamane kości i zmniejsza utratę minerałów z unieruchomionych kończyn.

Fosfor jest stosowany w leczeniu objawów odstawienia alkoholu.
Wedlug niektórych badań fosfor zmniejsza zmęczenie w przypadku insulinozależnej, jak również osłabia rozwój kamicy nerkowej.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy