Strona głównaZdrowieNiezbędne minerały - fluor

Niezbędne minerały - fluor

Fluor stanowi składnik kości i zębów. Wzmacnia szkliwo, zębinę, powstrzymuje rozwój próchnicy i minimalizuje rozpuszczalność szkliwa. Jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania kości. Ponadto oddziałuje na gospodarkę wapnia i fosforu w organizmie. Minera jest potrzebny do zapewnienia optymalnego wzrostu młodego organizmu.
Niezbędne minerały - fluor Źródła

znajduje się w herbacie, świeżych owocach i warzywach, rybach, soi, a także wodzie pitnej (ilość minerału w wodzie jest odmienna w rożnych regionach).

Dawkowanie, nadniar, niedobór

Ponad 0,5 mg na kg masy ciała może prowadzić do fluorozy, która objawia się kredowobiałymi plamami na zębach.

Nie ustalono dziennej rekomendowanej dawki minerału. Bezpieczna górna granica to 0,5 mg na kilogram masy ciała dziennie. Jeśli woda w kranie nie jest fluoryzowana, warto zapytać dentystę o możliwość podawania kropli fluorkowych dzieciom.

Istnieje wiele kontrowersji wokół suplementacji fluorem. Z badań wynika, że minerał może być bardzo toksyczny po dodaniu nadmiernej ilości do wody pitnej lub pasty do zębów i prowadzić do częstszego występowania , nowotworów, fluorozy z uszkodzeniem komórek wątroby i przebarwieniem zębów.

Badania pokazują, że suplementacja fluorem nie zapobiega próchnicy zębów w takim stopniu, jak początkowo sądzono. Największym problemem wydaje się być niezdolność do kontrolowania spożycia pierwiastka, jeśli jest masowo dodawany do wody pitnej. Najświeższe produkty spożywcze zawierają niewielkie ilości fluoru.

Niedobór fluoru może doprowadzić do zębów oraz .

Badania

Nie ma konieczności suplementacji fluorem, jeśli fluoryzowana jest woda pitna. Minerał jest absorbowany przede wszystkim z przewodu pokarmowego. Wchłanianie co prawda rozpoczyna się już w jamie ustnej, ale płukanie jej płynami z zawartością fluoru nie zwiększa znacząco poziomu pierwiastka w organizmie.

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy